Vítězové a poražení francouzských voleb

Zahraničí
11. 6. 2007 10:19
Nicolas Sarkozy s manželkou Cécilií a dcerou Jeanne-Marií.
Nicolas Sarkozy s manželkou Cécilií a dcerou Jeanne-Marií.

Nicolas Sarkozy s manželkou Cécilií a dcerou Jeanne-Marií.Nový prezident Nicolas Sarkozy (52) pokračuje ve vítězném tažení Francií. Syn maďarského přistěhovalce dovedl stranu UMP k vítězství v prvním kole parlamentních voleb a jeho soupeřům znovu zůstaly oči jen pro pláč.

Podle neoficiálních konečných výsledků získal Svaz pro lidové hnutí (UMP), který od listopadu 2004 Sarkozy vede, téměř čtyřicet procent. Strana konzervativního rázu vzniklá v roce 2002 sdružuje gaullisty, liberály a část centristů.

Již před volbami šlo o nejsilnější parlamentní stranu. Francouzi však od roku 1978 žádnou stranu ve volbách dvakrát po sobě nezvolili. Výjimku učinili kvůli Sarkozyho energickému vystupování a jeho plánu ekonomických reforem.

Druhé místo s necelými 25 procenty nijak nepotěšilo Socialistickou stranu (PS). Na jejich umístění se podepsaly vnitrostranickými spory. Socialisté se dosud nevzpamatovali z květnové porážky své prezidentské kandidátky Ségolène Royalové (53).

Jde o tradičně druhou nejsilnější francouzskou stranu, od roku 1997 do května 2002 vládla v koalici s komunisty, Zelenými a radikálními socialisty. Její předseda François Hollande (52) již oznámil svou rezignaci a zřejmě jej vystřídá Royalová, jež je současně jeho životní družkou a matkou jeho čtyři dětí.

Další obětí prvního kola parlamentních voleb byla s necelými 8 procenty nová strana Demokratické hnutí (MoDem). Centristickou stranu založil François Bayrou (56), který chtěl využít svého relativně dobrého výsledku v prezidentských volbách, kde se s 19 procenty umístil na třetím místě, a přilákat středové voliče. K Bayrouvě smůle jej však většina poslanců z jeho dosavadního centristického Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) opustila a kandidovala s podporou UMP.

Sestupný trend potvrdili se 4,2 procenty i komunisté (PCF), kteří zřejmě přijdou o samostatnou poslaneckou skupinu. Získali stejný počet hlasů jako krajně pravicová Národní fronta (FN) Jean-Marie Le Pena (78), jehož strana sdružila odpůrce přistěhovalců a evropské integrace. FN dosud žádného poslance neměla a v neděli měla ještě horší výsledek než v minulých parlamentních volbách. Značná část voličů FN se přiklonila k Sarkozymu, který slíbil tvrdší imigrační politiku.

V dosavadním Národním shromáždění měl UMP se spojenci 359 křesel, socialisté a jejich spojenci 149, centristický Svaz pro francouzskou demokracii (UDF, předchůdce dnešního MoDem) 29 a komunisté 21 křesel. Zbytek připadal Zeleným a dalším menším stranám.

Na snímku Sarkozy s manželkou Cécilií a její dcerou z prvního manželství Jeanne-Marií ve volební místnosti v Neuilly.

Foto: Reuters

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ