Vláda ve Vídni navrhla lobbistický zákon. Po skandálu

Zahraničí
17. 10. 2011 07:25
Politika je svého druhu podnikání. S minimem podnikatelského rizika.
Politika je svého druhu podnikání. S minimem podnikatelského rizika.

Bývalý rakouský ministr vnitra Ernst Strasser sedl letos na jaře v Evropském parlamentu (EP) na lep falešným lobbistům. Jako důsledek skandálu, který vyvolal, formulovala nyní rakouská vláda zákon o lobbistech. Při jeho porušení hrozí tučné pokuty.

Boj o lobbistický zákon v Rakousku (zatím) končí. Obě strany vládní velké koalice, sociální demokraté (SPÖ) a lidovci (ÖVP), se minulý týden dohodly na znění zákona, kterým chtějí získat kontrolu nad činností lobbistů.

Na legislativě se dohodla a schválila ji ministerská rada, nyní se k ní musí vyjádřit dolní komora parlamentu (Národní rada). Zákon je přímým důsledkem aféry kolem exministra vnitra Ernsta Strassera.

Strasser (druhý zleva) dojel na svou hamižnost politika. Někdejší vedoucí delegace rakouských lidovců v EP Strasser naletěl spolu s řadou dalších europoslanců, mezi nimiž byl i bývalý rumunský vicepremiér, novinářům z britského listu Sunday Times.

Ti nastražili europoslancům past, když se vydávali za lobbisty a nabízeli jim vysoké peněžní odměny za to, když se zasadí o změnu směrnice o pojištění vkladů v EU. Ta má chránit vklady klientů v případě bankovního kolapsu.

Strasser novinářům alias lobbistům okamžitě slíbil, že pozměňovací návrh ke směrnici předloží. Dokument sepsaný samotnými novináři pak předal svému frakčnímu kolegovi Othmaru Karasovi. Návrh je od té doby součástí úředních dokumentů EP.

Žurnalisté ze Sunday Times oslovili letos v březnu v europarlamentu na šedesát poslanců, do pasti se jich chytilo jedenáct. Falešní lobbisté jim slibovali v přepočtu až 2,5 milionu korun ročně jako plat a poradenský honorář.

Lobbisté, tedy soukromé nebo právnické osoby, které chtějí bezprostředně ovlivňovat rozhodovací procesy v oblasti legislativy, se musejí v Rakousku zapsat do registru, stanoví navrhovaný zákon. Vyňati z toho jsou právníci a hospodářští kontroloři, kteří nejsou považováni za lobbisty.

Ruka ruku myje...Úprava platí i pro takzvané komory a dále pro Rakouský odborový svaz (ÖGB); čemuž se snažili socialisté (SPÖ) zabránit. Lobbisté musejí svým objednatelům sdělit předpokládaný odhad honoráře, při překročení částky je musejí okamžitě informovat. Lobbisté musejí v budoucnu také zveřejnit identitu a předmět činnosti zadavatele.

Lobbista si dále nesmí obstarávat informace nekalým způsobem. Nesmí také vykonávat žádný nepřiměřený tlak na funkcionáře. Ve stanovené lhůtě musejí lobbisté také zveřejnit veškeré jak příjmy, kterých svou činností dosáhli, tak počet zpracovaných zakázek.

Proviní-li se proti zákonu, hrozí jim pokuta až 60 tisíc eur.

Autor: - pp -Foto: archiv Evropského parlamentu , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ