Řecké vládní koalici hrozí rozpad kvůli sporům o další snižování platů a propouštění státních zaměstnanců. Tato opatření požadují zástupci mezinárodních věřitelů, aby mohli uvolnit další části úvěrové pomoci zemi v objemu téměř 32 miliard eur (téměř 800 miliard Kč).
Konzervativní řecký premiér Antonis Samaras narazil v úterý na odpor svých levicových koaličních partnerů, s nimiž má zajištěnou dostatečnou většinu v parlamentu k prosazení plánovaného balíku reforem. Státní kase mají v příštích třech letech ušetřit nebo vydělat téměř 12 miliard eur (asi 299 miliard Kč).
Podle serveru listu To Vima Samarase překvapilo zejména rezolutní stanovisko vůdce Demokratické levice (DIMAR) Fotise Kuvelise, jenž přitom již několik týdnů avizoval, že další zasahování do nejnižších mezd a propouštění zaměstnanců, tedy postih jádra jeho voličské základny, je za "červenou linií".
Trojici zástupců Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB) se během rozhovorů o sérii ekonomických opatření doposud nezdálo, že by kýžených úspor šlo dosáhnout bez citelnějšího řezu do výdajů ve státní správě.
Podle serveru To Vima je Samaras ale odhodlán pokračovat v nastoupené cestě, od níž "nelze už ustoupit", i sám, respektive se svou nejsilnější parlamentní stranou, Novou demokracií (ND).
Pokud by DIMAR přešel k opozici, teoreticky by konzervativcům mohli pomoci ještě socialisté (PASOK), s nimiž by zmenšená koalice měla stále převahu v parlamentu. Nedá se ale předvídat, nakolik by byla podpora PASOK spolehlivá, protože by jím mohlo oslabení koalice otřást.
Už při vstupu do ní po posledních volbách socialisté o spolupráci s DIMAR usilovali a skoro jí podmiňovali vlastní účast v koalici. Podle To Vima se proto vláda, aby koalici zachránila, chystá rozdělit balík opatření do několika částí, aby DIMAR mohl hlasovat proti tam, kde mu reforma nevyhovuje, aby si především jeho předseda Kuvelis zachoval tvář. Otázkou zůstává, jak se zachovají socialisté i část konzervativců.
Ve vládních stranách to ostatně už tento týden začalo vřít, když jeden z konzervativních poslanců v rozhlase oznámil, že pro nové finanční škrty hlasovat nebude. Samaras jej vzápětí vyloučil z poslaneckého klubu. A o několik hodin poté se vzbouřil i jeden zákonodárce DIMAR.
Tři poslance krajní pravice zbavili imunity
Řecký parlament jednomyslně odhlasoval odebrání imunity třem poslancům z krajně pravicové strany Zlatý úsvit, kteří čelí obvinění z rasisticky motivovaného násilí. Dva zákonodárci byli obviněni, že se účastnili útoků proti pouličním prodavačům z řad přistěhovalců. Třetí představitel se podle policie v době incidentu navíc dopustil krádeže a fyzického násilí.
Všichni tři obviňovaní poslanci radikálně nacionalistické strany Zlatý úsvit, která je otevřeně rasistická a antisemitská, před hlasováním prohlásili, že si přejí zbavit imunity, aby mohli lépe dokázat svou nevinu. Zlatý úsvit v červnových volbách získal 18 z celkových 300 parlamentních křesel kampaní, ve které brojil proti přistěhovalectví.