Slovensko
Vládní koalice je v krizi
02.12.2010 19:00
Vládní poslanci v parlamentu neprosadili nového člověka na funkci generálního prokurátora. Výměnou dosavadního generálního prokurátora podmínila premiérka Radičová své setrvání v čele vlády.
Kandidát čtyř vládních stran Jozef Čentéš v tajném hlasování získal jen 73 hlasů, o hlas více obdržel jeho protikandidát a dosavadní šéf prokuratury Dobroslav Trnka, jemuž kritikové vytýkají některá sporná rozhodnutí z minulosti. Volba se bude příští týden v úterý opakovat.
Nového generálního prokurátora se vládním stranám nepodařilo prosadit ani na třetí pokus. Premiérka Iveta Radičová navíc opakovaně varovala, že pokud poslanci do čela prokuratury zvolí Trnku, ona z funkce odstoupí. To by znamenalo pád celé vlády pravého středu, která nastoupila do úřadu po červnových volbách.
"Předsedkyni vlády mrzí, že se koaličním poslancům nepodařilo zvolit generálním prokurátorem společného kandidáta, na němž se dohodly koaliční strany," uvedl v reakci tiskový odbor úřadu vlády.
Výsledek dnešního hlasování koalici zaskočil, a odpoledne se proto mimořádně sešli představitelé vládních stran. Jejich zástupci se svých kolegů zastávali a tvrdili, že podporovali Čentéše. Ten navzdory tomu nedostal nadpoloviční většinu hlasů ze 149 přítomných poslanců, která byla potřebná pro zvolení. Koalice má přitom v parlamentu většinu.
"Nač sedíme, nač jednáme, nač se dohadujeme, když se nic nedodržuje," reagoval šéf vládního Mostu-Híd Béla Bugár. "Garantuji, že 15 poslanců za Křesťanskodemokratické hnutí volilo kandidáta, na němž se dohodly strany vládní koalice," uvedl šéf poslaneckého klubu křesťanských demokratů (KDH) Pavol Hrušovský. Část poslanců za KDH přitom ve středu nepodpořila jeden ze zákonů, který měl přispět k ozdravení veřejných financí v příštím roce.
Dnešní výběr generálního prokurátora doprovázela nedůvěra mezi vládními poslanci, někteří si podobně jako při první volbě před měsícem svůj hlasovací lístek společně s poslaneckou legitimací fotografovali, další se při odevzdávání lístků kontrolovali. Chtěli tak údajně zabránit obviňování z případné podpory Trnky. Tento postup kritizovala nejsilnější opoziční strana Směr-SD a ohlásila podání stížnosti na ústavní soud.
"Domnívám se, že toto se nedělo ani ve Federálním shromáždění Československé socialistické republiky. Takový nedemokratický projev při tajné volbě, absolutní nedůvěra ve vztahu k poslancům Národní rady, kteří mají ústavní právo vykonávat svůj mandát svobodně a bez příkazů, takové ponižovaní jednotlivých poslanců tím, že on musí někomu ukázat v tajné volbě fotografii svého hlasovacího lístků, anebo že musí s někým jít volit," řekl předseda Směru-SD a expremiér Robert Fico.
Trnkovi část koalice vytýká řadu sporných rozhodnutí. Zastavil například trestní stíhání několika osob podezřelých ze závažné hospodářské kriminality, nejednoznačné bylo prý také jeho počínání u kauz ohledně financování Směru-SD i SDKU-DS, současného lídra vládní koalice. Objevily se také spekulace, že tyto strany proto chtějí současného generálního prokurátora udržet v křesle.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.