Vlastenectví a globalismus se nevylučují, řekl Tusk

Zahraničí
26. 9. 2019 22:16
Předseda Evropské rady Donald Tusk.
Předseda Evropské rady Donald Tusk.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve čtvrtek v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku odmítl, že by existoval rozpor mezi vlastenectvím a globalismem. Tusk tak ve svém posledním vystoupení na půdě světové organizace patrně reagoval na úterní slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž prohlásil, že budoucnost nepatří globalistům, ale vlastencům a silným suverénním státům. Politiky pak Tusk vyzval, aby přestali lhát.

"S takovým názorem nesouhlasím," řekl Tusk ohledně vlastenectví a globalismu. Připomněl, že sama myšlenka Spojených národů a také Evropské unie jsou "hrdinským pokusem" takové postoje překonat. "Vlastenectví 21. století musí mít globální rozměr, pokud se nemá stát, jako tomu bylo již mnohokrát, obyčejným národním egoismem," dodal rodák z polského Gdaňsku.

Tusk by slovo globalismus nahradil výrazem solidarita, které má velký význam pro Poláky. "Nemluvím tu o nějaké naivní ideologii nebo v abstraktních pojmech, ale o konkrétních výzvách a o šanci na pragmatická řešení," uvedl předseda Evropské rady, jehož funkční období skončí 30. listopadu.

Dodal, že i kdyby člověk žil v nejkrásnějším a nejmodernějším městě na světě, jeho život by se mohl změnit v peklo, pokud OSN nenajde řešení globálních problémů, jako jsou ozbrojené konflikty, terorismus, šíření jaderných zbraní a ničení životního prostředí. Proto je podle něj třeba nastavit pravidla nejen na místní nebo státní, ale také na globální úrovni.

Část svého projevu Tusk věnoval potřebě ochrany životního prostředí. "Nepochybuji o tom, že v tomto směru nastal akutní stav," uvedl a připomněl množství mikroplastů v oceánech a vymírání živočichů a rostlin. Svět se podle něj blíží k bodu, kdy už bude jen mírnit důsledky klimatické změny, místo aby ji zvrátil.

V závěru proslovu Tusk vyzval k ochraně pravdy ve veřejném životě, svobody, právního státu a k mezinárodní solidaritě. "Upřímně řečeno, docela by stačilo přestat lhát. Dnes mnoho politiků používá lež jako permanentní metodu, aby se udrželi u moci," uvedl.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Richard Drew

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ