Až si dnes bude Osvětim připomínat 70. výročí svého osvobození, bude mezi účastníky jedna velmi neočekávaná osoba: vnuk velitele tohoto koncentračního tábora, který byl odpovědný za smrt 1,1 milionu lidí, napsal list The Wall Street Journal. Rainer Höss, kterému je nyní 49 let, se potýká s prokletím vlastní rodové linie od doby svého dospívání. Na těle má vytetovanou Davidovu hvězdu a čísla několika přeživších z Osvětimi, se kterými se setkal.
A procházel se po pozemcích vily svého dědečka, jejíž okázalé zahrady a bazény byly na dohled od komína krematoria.
Osvobození nacistického koncentračního tábora v roce 1945 mělo nesmírně zásadní dopad. Snímky mrtvých těl a jako věchýtek křehkých přeživších odhalily podstatu genocidy a rozprášily názory, že tvrzení o zrůdnostech páchaných nacisty jsou přehnaná.
Zájem veřejnosti o Osvětim neustále stoupá; počet návštěvníků muzea a památníku v loňském roce poprvé překročily 1,5 milionu.
Höss se hodlá sejít s těmi, kdo koncentrační tábor přežili, a nechat kolovat petici proti extremismu a neonacismu. Odkaz jeho rodiny přitom bude neustále přítomný - na okraji tábora stojí dřevěné popraviště, kde byl v roce 1947 jeho dědeček Rudolf Höss oběšen za své zločiny.
"Znám své dědictví. Nemohu to změnit," říká Rainer Höss. "Účinnější je to jméno použít a ukázat, že zlo není v krvi - to byly ty věci, co tvrdili nacisté - že tohle není pravda."
Potomci prominentních nacistů zvolili různé způsoby, jak se s rodinným odkazem vyrovnat. Někteří, jako Niklas Frank, syn válečného nacistického správce Polska, se veřejně zřekli činů svých předků. Jiní je ale nezavrhli, tvrdí ti, kdo se zabývají nacisty a jejich spojenci.
Höss se rozhodl věnovat se na plný úvazek tomu, že své jméno používá jako zbraň proti doktríně, kterou kdysi reprezentovalo. Přednáší na 70 školách ročně, pomáhá vést anti-extremistickou skupinu nazvanou Loud Against Nazis (hlasitě proti nacistům) a podporuje řadu dalších projektů.
Ve svých projevech Höss popisuje historii své rodiny a apeluje na toleranci. Vyzývá mladé lidi, aby odmítali bigotnost v jakémkoli ohledu. Často varuje, že Evropa zažívá obrodu extremismu a v posledních týdnech kritizoval protiislámské hnutí Pegida v Německu.
Osvětim Höss navštívil desetkrát, i když nejprve oficiální činitelé váhali, zda ho tam vůbec vpustit. "Občas si tu připadám jako nepřítel," řekl. "Ale akceptuji to."
Zatímco někteří oceňují, že se Höss rozhodl využít svoje jméno k boji proti tomu, co svého času představovalo, jiní jeho upřímnost zpochybňují a tvrdí, že se svým jménem obchoduje v zájmu vlastního zisku.
Izraelský novinář Eldad Beck, vnuk přeživších z Osvětimi, se objevil v dokumentu s Hössem. Nyní ho ale obviňuje, mimo jiné, i z toho, že se snažil profitovat ze snahy prodat předměty patřící svému dědovi izraelskému památníku holokaustu Jad vašem.
Mluvčí památníku Jad vašem uvedl, že Höss v minulosti navrhl, aby tato instituce koupila předměty jeho dědečka. To ale Höss popírá.
"Rainer Höss je motivován čistým oportunismem, a to ho žene ke snaze využít své příjmení jako prostředku k získání majetku a slávy," napsal Beck ve sloupku v roce 2011. A v nedávném e-mailu dodal bez dalších podrobností: "Nechci s tím zločincem mít nic společného."