Volby v Grónsku vyhrála opozice, lidé se bojí těžařů

Zahraničí
13. 3. 2013 16:10
Volby v Grónsku vyhrála Pokroková strana Aleqy Hammondové.
Volby v Grónsku vyhrála Pokroková strana Aleqy Hammondové.

Parlamentní volby v Grónsku vyhrála Pokroková strana (Siumut) hlavní opoziční představitelky Aleqy Hammondové, která požaduje větší kontrolu nad zahraničními důlními společnostmi a jejich vyšší zdanění. K vytvoření vlády ale bude potřebovat koaličního partnera.

Podle oficiálních výsledků dostala Siumut 42 procent hlasů. Znamená to, že v Zemském sněmu (Landstingu) obsadí 14 z 31 křesel. Na druhém místě skončila strana Inuitské společenství dosavadního premiéra Kuupika Kleista, již podpořilo 34 procent hlasujících.

Dosavadní grónský premiér Kuupik Kleist.Sedmačtyřicetiletá sociální demokratka Hammondová tak bude k vytvoření vlády potřebovat podporu alespoň jedné ze tří menších stran, které mají v parlamentu po dvou křeslech.

Kleist usiluje o plnou státní nezávislost a během posledních čtyř let otevřel Grónsko zahraničním investorům. Mnozí z 57 tisíc převážně eskymáckých obyvatel roztroušených po odlehlých pobřežních městečkách a vesnicích se ale obávají, že změny přicházejí příliš rychle.

Důlní firmy těžící grónské nerostné bohatství mají tendenci zaměstnávat spíše cizince než místní obyvatele, kteří se čím dál tím víc obávají ekologických škod a dopadu na tradiční lov a rybolov. Těchto obav využila i Hammondová, která chce prosadit například vyšší zdanění zahraničních investorů. Požaduje také, aby se všem, i tisícům čínských dělníků, musela vyplácet přinejmenším grónská minimální mzda.

Hlavní město Grónska Nuut.Představitelé Evropské unie už vyjádřili znepokojení nad sílícím vlivem Číny v Grónsku, který je podle některých analytiků součástí v několika směrech rozprostřené arktické strategie nejlidnatější země světa s cílem zajistit si naléhavě potřebné přírodní zdroje.

Jedním z nejkontroverznějších plánů je návrh na důlní projekt v hodnotě 2,3 miliardy dolarů britské společnosti London Mining Plc. Důl nedaleko Nuuku by měl dodávat železnou rudu do Číny a na jeho vybudování by měly dorazit na dva tisíce čínských dělníků.

Autor: Reuters, ČTK Foto: Profimedia , ČTK/AP/Folkver Per

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ