Voliči se "zbláznili" do Pirátské strany, hlásí průzkum z Islandu

Zahraničí
23. 3. 2015 12:00
Logo islandské Pirátské strany.
Logo islandské Pirátské strany.

Pirátská strana na Islandu má podle aktuálního průzkumu veřejného mínění vůbec největší podporu ze všech politických uskupení v zemi. Strana, která se jako obdobná hnutí v dalších státech světa zasazuje o svobodné šíření informací na internetu, by ve volbách nyní získala skoro 24 procent hlasů. Minulý měsíc ji přitom podporovalo jen 12,8 procenta dotázaných. Informoval o tom americký časopis Newsweek.

První Pirátskou stranu založil ve Švédsku v roce 2006 Rickard Falkvinge a obdobná uskupení následně vznikla v šedesáti zemích světa, včetně České republiky. Žádné ale nezažilo takový úspěch jako to na Islandu. Místní strana Píratar získala v parlamentních volbách v roce 2013 tři mandáty.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění společnosti MMR z minulého týdne by stranu Píratar volilo na Islandu 23,9 procenta respondentů. Jiný průzkum, který zadal největší islandský deník Fréttabladid, ukázal, že Pirátská strana je v současnosti druhou největší stranou v zemi. Pokud by se dnes konaly volby, obsadila by stejně jako vládnoucí Strana nezávislosti šestnáct míst v 63členném parlamentu.

Islandská Pirátská strana usiluje o svobodu šíření dat na internetu a reformu zákonů o autorském právu. Podle serveru Newsweek mnozí považují tuto stranu stále za jakousi odlehčenou alternativu seriózních politických stran, její výsledky ale ukazují, že je třeba ji brát vážně. Strana Píratar je nyní součástí obecnějšího trendu posilování levicových politických uskupení jako Koalice radikální levice (Syriza) v Řecku či Podemos ve Španělsku, píše magazín Newsweek o islandské straně, jejíž členové mimo jiné v roce 2013 předložili v parlamentu návrh zákona, jehož cílem bylo umožnit Američanovi Edwardu Snowdenovi získat islandské občanství.

Poslední parlamentní volby se na Islandu konaly v roce 2013 a vzešla z nich koaliční vláda Strany nezávislosti a Pokrokové strany. Další hlasování o složení zákonodárného sboru je plánováno na rok 2017.

"Upřímně řečeno nevím, proč se těšíme takové důvěře. Jsme všichni překvapení, vděční a bereme to jako známku nedůvěry ke konvenční politice," řekla k výsledkům průzkumů stávající vůdkyně Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová, která je rovněž básnířka, aktivistka a mluvčí různých hnutí, včetně místní pobočky WikiLeaks či Přátel Tibetu na Islandu.

"Tradiční politika nevykazuje žádný pokrok a lidé jsou unavení čekáním na změnu. Je dobře, že lidé odmítají korupci a aroganci," dodala.

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky. Čtyři lidé zemřeli, další zachránili

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ