Vracení majetku Němcům v Polsku provázejí emoce

Zahraničí
13. 6. 2007 19:59
Polský premiér Jaroslaw Kaczynský
Polský premiér Jaroslaw Kaczynský

Polský premiér Jaroslaw KaczynskýK novému přepadení Polska přirovnal dnes náměstek polského ministra školství Miroslaw Orzechowski úspěšné žaloby německých občanů žádajících vrácení majetku, který byli nuceni svého času ponechat v Polsku.

 

Emoce rozpoutal dnešní verdikt polského nejvyššího soudu, podle něhož pět polských rodin musí původním vlastníkům vrátit nemovitosti, v nichž desítky let žily. V důsledku dnešního verdiktu se bude muset stěhovat 22 Poláků. U soudů je přitom 200 dalších žalob o vrácení majetku.

"To je nové Westerplatte! Prušáci se radují a polský stát je zase nepřipraven na německou expanzi!" horlil proti restitucím Orzechowski z vládní nacionalistické strany Liga polských rodin; právě německým útokem na polskou pevnůstku Westerplatte u Gdaňsku začala druhá světová válka.

"Na této půdě zůstaneme. To je má země," plakala před televizními kamerami Wladyslawa Glowacká z Nart na Mazurech. Podle pravomocného rozsudku má vrátit Němcům dům, v němž žila s manželem posledních třicet let. "Vaše místo je za Odrou, nejste opravdoví Poláci," apelovala na staronové majitele, "emigrovali jste, protože tu byla bída a ruský zábor, ale my jsme to přečkali, protože jsme Poláci!"

Staronoví majitelé, sourozenci Agnes a Horst Trawnyovi (původně Rogalovi), se vystěhovali z Polska v 70. letech do tehdejšího západního Německa (SRN). Německé úřady je sice za majetek ponechaný v Polsku odškodnily několika tisíci markami, oni ale odškodnění vrátili a pustili se do restitučního sporu. V něm se nakonec domohli vrácení 64 hektarů polí, luk a lesů u vesnice Narty v někdejším Východním Prusku, jehož část po válce připadla Polsku.

"Kde ti lidi byli po třicet let, když se platily daně? My jsme je platili každý rok, oni nezaplatili ani zlotý," rozčilovala se Krystyna Moskaliková, která se také musí stěhovat.
Majetek se vrací takzvaným pozdním přesídlencům, tedy příslušníkům německé menšiny, kteří emigrovali z komunistického Polska v 60. až 80. letech do SRN. Nemovitosti, které v Polsku zanechali, si nejprve přivlastnil stát, který je pak přidělil Polákům. Jenže liknavost úředního šimla zavinila, že mnohdy tyto změny nebyly zaznamenány v pozemkových knihách na katastrech. Kvůli tomu soudy nyní rozhodují ve prospěch bývalých majitelů.

Pomoci Polákům, kteří jsou ohroženi restitučními žalobami, nyní slibují všechny parlamentní strany; kupříkladu podle Ligy polských rodin by "oběti" restitučních nároků měl odškodnit stát, který nedokázal restitucím zabránit. A premiér Jaroslaw Kaczyński zase slibuje zavést pořádek do katastrů.

"Němci mají o co bojovat," nedávno napsal list Rzeczpospolita s tím, že podle odhadů jde o majetky za 19 miliard eur (na 540 miliard Kč). V některých regionech je v katastrech řádně zapsaná sotva pětina pozemků.

Po druhé světové válce Stalin hýbal hranicemi tak, že se Polsko posunulo zhruba o 200 kilometrů na západ, takže přibližně ze třetiny se rozkládá na území, které před válkou náleželo Německu. Současně Polsko přišlo o rozlehlá předválečná území na východě.

FOTO: REUTERS

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ