Vrak Concordie se pomalu zvedá stále výše nad hladinu

Zahraničí
14. 7. 2014 16:10
Zátiší s potopenou lodí Costa Concordia.
Zátiší s potopenou lodí Costa Concordia.

Vrak výletní lodi Costa Concordia, která v lednu 2012 ztroskotala u italského ostrova Giglio, je po dvou a půl letech opět na hladině a po moři urazil první metry ze své poslední plavby, jejímž cílem je přístav v Janově. Složitá operace, která má připravit těžce poškozené plavidlo na cestu k sešrotování, začala dnes ráno a potrvá dalších několik dní.

První fáze prací, během nichž se loď podařilo odpoutat z podpůrných podmořských plošin a díky vytlačení části vody ze tří desítek nádrží ji posunout o dva metry směrem k hladině, proběhla úspěšně, uvedla italská média.

Na první kritickou fázi vyzvednutí zrezivělého vraku dohlíželo asi 500 lidí, včetně techniků, inženýrů a potápěčů. Loď nejprve odpoutali od podmořských plošin, na nichž kýl pevně spočíval od chvíle, kdy se loni v září napolo potopenou loď podařilo napřímit.

Vzduchové vaky zvedají vrak lodi stále výše nad hladinu.Pak do 30 nádrží po obvodu plavidla začali pumpovat vzduch, který má vytlačit vodu a parník pomalu zvednout. Dnes se ponor parníku snížil o dva metry, o dalších deset metrů se má loď zvednout v dalších dnech.

Plavbyschopný 300 metrů dlouhý vrak technici podle plánu s pomocí dvou remorkérů pomalu odtáhli asi 30 metrů od místa ztroskotání, kde budou v dalších dnech pokračovat ve vytlačování vody z nádrží.

Na celou operaci bedlivě dohlížejí i ekologové, kteří monitorují, zda se při vyzvedávání z vraku neuvolňují nežádoucí chemické látky nebo zbytky paliva.

"Počasí nám přeje, práce běží podle plánu. Až do samého konce budeme průběh monitorovat, abychom si byli jisti, že nebude trpět životní prostředí," uvedl italský ministr životního prostředí Gianluca Galletti. "Operace začala dobře, ale hotovo bude teprve ve chvíli, kdy skončí cesta do Janova," dodal.

Jihoafričan Nick Sloane, který složité vyzvedávání vraku řídí, před začátkem další fáze prací přiznal, že je lehce nervózní. "Teď se ukáže, zda byly naše propočty správné," řekl. "Vše probíhá pozitivně, loď plave, propočty byly správné, vše běží podle plánů," doplnil ho později v optimističtějším tónu Franco Porcellacchia, který při vyzvedávání lodi zastupuje jejího majitele.

Policie odvádí kapitána Schettina k vraku jeho lodi.Odborníci předpokládají, že budou k přípravě lodi na poslední plavbu potřebovat pět až šest dní. Costa Concordia by na 280 kilometrů dlouhou cestu do Janova mohla vyrazit 21. července, v případě bezchybného průběhu vyzvedávání možná už o dva dny dříve.

Plavba do přístavu by měla trvat pět dní a sešrotování ocelového kolosu si vyžádá nejméně dva roky práce.

Celkem bude sanace havárie stát vlastníka lodi, společnost Costa Crociere, 1,5 miliardy eur. Na tiskové konferenci to dnes řekl její ředitel Michael Tamm.

Costa Concordia havarovala v noci na 14. ledna 2012. Plavidlo s více než 4200 lidmi na palubě se tehdy příliš přiblížilo pevnině a po srážce s útesem začalo nabírat vodu. Při nehodě zemřelo 32 lidí. U soudu se za havárii zodpovídá kapitán lodi Francesco Schettino.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ