Vražda Kuciaka převrátila Slovensko naruby, míní politolog

Zahraničí
23. 3. 2018 13:24
Robert Fico.
Robert Fico.

Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky vyústila na Slovensku nejen v politickou krizi a změnu vlády. Stala se také pověstnou poslední kapkou pro značnou část společnosti, která byla dlouhodobě nespokojena s různými kauzami v době vládnutí nejdéle sloužícího slovenského premiéra Roberta Fica. Řekl to sociolog Michal Vašečka. Fico minulý týden podal demisi a prezident Andrej Kiska zhruba měsíc po Kuciakově vraždě jmenoval ve čtvrtek nový kabinet.

Těla zastřeleného novináře a jeho partnerky Martiny Kušnírové našla policie v jejich domě 25. února. K dvojnásobné vraždě, jejíž přesný termín kriminalisté nezveřejnili, došlo podle dostupných informací dříve. Policie za nejpravděpodobnější motiv označila investigativní práci reportéra, který ve svých článcích psal kromě jiného o kontaktech Ficových blízkých spolupracovníků na podnikatele spojovaného médii s mafií. Kuciak se také věnoval podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

"Slovensko se změnilo. Lidé si (po vraždě Kuciaka) uvědomili, že bylo překročeno několika tabu. Rovněž si uvědomili, že Slovensko se přiblížilo k oligarchizaci společnosti. To vše vyústilo v projevy, že takto lidé žít nechtějí. Část jich přišla zakřičet na náměstí a nemálo se začalo aktivizovat po celém Slovensku," uvedl Vašečka. Projevy nespokojenosti označil za druhou sametovou revoluci - ta první v listopadu 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu.

Nynější demonstrace podle Vašečky přispěly k demisi premiéra Roberta Fica, který v polovině čtyřletého funkčního období své poslední vlády rezignoval v zájmu vyřešení politické krize po vraždě Kuciaka a jeho přítelkyně. Dosavadní koalice následně vytvořila nový kabinet, ve kterém zůstala většina ministrů Ficovy vlády. Jejím novým šéfem se stal dřívější vicepremiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini.

"Slovensko dospělo do stadia, že občanská společnost se emancipovala. Když se podíváme do Maďarska nebo do Polska, tak protesty proti vládám, které mění země směrem k autoritářství, neměly takovou sílu jako na Slovensku," řekl Vašečka. Po jmenování Pellegriniho kabinetu organizátoři dřívějších protivládních demonstrací další protest v Bratislavě zrušili, štafetu ale převzali studenti vysokých škol.

Bývalý trojnásobný předseda vlády Fico po demisi na funkci premiéra začal uplatňovat mandát poslance, kterým byl zvolen v roce 2016 a který podle ústavy člen slovenské vlády nevykonává. Fico již dříve řekl, že chce zůstat aktivním předsedou politické strany. Popularita Směru-SD po vraždě Kuciaka podle průzkumu veřejného mínění výrazněji klesla, Směr-SD nicméně zůstal nejoblíbenější stranou na Slovensku.

Slovenská policie nezveřejnila podrobnosti o vyšetřování dvojnásobné vraždy. Podle slovenských medií až pitva ukázala, že reportér byl zastřelen dvěma ranami a nikoli jednou, jak původně informoval policejní prezident Tibor Gašpar. List Hospodárske noviny zase napsal, že střelec při vraždě použil upravenou plynovou zbraň. Soudní lékaři na Slovensku dříve kritizovali policii za to, že k ohledaní těl nepřizvala soudního lékaře, byť Gašpar tento postup obhajoval.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Martin Baumann/ZUMA

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ