Vstup do EU? Všechny balkánské země mají velkou šanci

Zahraničí
17. 5. 2018 10:28
Francouzský prezident E. Macron, britská premiérka T. Mayová a německá kancléřka A. Merkelová.
Francouzský prezident E. Macron, britská premiérka T. Mayová a německá kancléřka A. Merkelová.

Šéfové států a vlád zemí Evropské unie ve čtvrtek ve společné deklaraci potvrdili podporu "evropské perspektivy" zemí západního Balkánu. Na společném summitu se šesti zeměmi oblasti v Sofii slíbili větší zapojení do politické, hospodářské a sociální transformace regionu. Čtvrteční prohlášení ale podle očekávání neobsahuje žádné konkrétní datum možného vstupu balkánských zemí do evropského bloku.

Dokument, k jehož bodům se nakonec v Sofii připojili i balkánští partneři EU, tedy zástupci Albánie, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Černé Hory, Makedonie a Kosova, vítá odhodlání těchto států přikládat i nadále důležitost demokracii a právnímu státu, řádné správě veřejných věcí, lidským právům a právům menšin i boji s korupcí a organizovaným zločinem.

"Musíme zintenzivnit spolupráci v oblasti boje proti terorismu a extremismu, včetně problematiky financování, radikalizace a návratu zahraničních teroristických bojovníků," shodli se účastníci dnešního sofijského summitu.

Spolupracovat chtějí také v oblastech jako je boj proti obchodování s lidmi, převaděčství nebo pašování drog a zbraní. "Naše spolupráce v boji proti nelegálním migračním tokům prokázala svou hodnotu a my ji budeme dál rozvíjet," stojí také v materiálu.

EU podle textu podporuje příslib partnerů ze západního Balkánu posilovat i nadále dobré sousedské vztahy, regionální stabilitu a vzájemnou spolupráci. Připomenuta je potřeba najít definitivní a závazná řešení jejich dvoustranných sporů.

Prezidenti a premiéři zemí EU zdůrazňovali už před summitem potřebu pomoci balkánským zemím zlepšit dopravní, hospodářské, obchodní i občanské propojení regionu. Mezi konkrétními plány, které dnešní materiály zmiňují, je například několik dálničních projektů, včetně propojení Srbska s Kosovem, rozšíření evropské energetické unie na celou oblast nebo třeba pomoc se snižováním roamingových poplatků.

"Vytvoření husté sítě propojení a příležitostí v rámci regionu a s EU je zásadním předpokladem pro sblížení našich občanů a ekonomik, jakož i pro posílení politické stability, hospodářské prosperity a kulturního a společenského rozvoje," vysvětluje se v deklaraci. Důraz je kladen na mladé lidi, slíbeno je například zdvojnásobení prostředků pro region na program studentských výměn Erasmus+.

Materiál zmiňuje také spolupráci v bezpečnostní oblasti, v přílohách je zmínka o kooperaci při řešení kybernetických útoků a počítačové kriminality, ale také boj s hybridními útoky, včetně posílení vzájemné strategické komunikace. Dokument také slibuje "prohloubit spolupráci v oblasti migrace a správy hranic."

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Darko Vojinovic

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ