Odsuzující rozsudek, který nad bývalým velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem vynesl haagský tribunál, byl očekávaný. Řekl to srbský prezident Aleksandar Vučić. Současně s tím vyzval Srby, aby svou pozornost nyní zaměřili do budoucnosti.
"Abychom před nikým nevěšeli hlavu, ale šli směrem do budoucnosti, abychom přemýšleli o tom, kde a jak budeme žít my a naše děti, jak budeme chránit mír a budoucnost v regionu," citovala Vučiče televize B92. Srbové by se podle prezidenta neměli "utápět v slzách minulosti, ale v potu tváře budovat lepší společnou budoucnost".
Podobně se vyjádřila i předsedkyně srbské vlády Ana Brnabičová, podle níž se vynesený verdikt předpokládal. "Musíme hledět do budoucna, abychom konečně měli stabilní stát," řekla premiérka novinářům během návštěvy norské metropole Osla. "Musíme nechat minulost za sebou," dodala.
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil Mladiče k doživotnímu vězení. Uznal ho vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem.
Mezi vedoucími představiteli bosenských Srbů, kteří vesměs nepovažují haagský tribunál za nestranný, verdikt podle očekávání příznivý ohlas neměl. Mladen Ivanić, což je srbský zástupce v tříčlenném předsednictvu Bosny a Hercegoviny, dal nad rozsudkem najevo zklamání. ICTY se podle něj nestaral o spravedlnost, ale o politiku. Tříčlenné předsednictvo je kolektivní hlavou státu.
"Haagský tribunál posílil nedůvěru. Místo usmíření přijdou nové politické konflikty," řekl. Podobně jako další vedoucí bosenskosrbští představitelé poukázal na to, že ICTY odsoudil srbské obžalované k pěti doživotním trestům a k celkem 758 letům vězení, zatímco Chorvaté dostali dohromady 166 let a Muslimové (nyní Bosňáci) 41,5 roku.