Velcí sponzoři olympijských her v Číně čelí kvůli nepokojům v Tibetu kritice. Automobilka Volkswagen ale od svého sponzorství běhu s olympijským ohněm Tibetem upustit nehodlá. Podle mluvčího koncernu by to nemělo smysl.
K tomu, aby se Volkswagen stáhl jako oficiální dodavatel vozů pro běh s olympijskou pochodní Tibetem, vyzvala vedení koncernu ve čtvrtek berlínská kancelář International Campaign for Tibet (ICT, Mezinárodní kampaň pro Tibet).
Neměl by vzniknout dojem, že Volkswagen spoluúčinkuje při očividné snaze čínských úřadu předstírat v Tibetu normalitu. Pestré vozy VW na silnicích, které byly ještě krátce předtím dějištěm krvavých událostí, by byly pro německou veřejnost neúnosné, uvedl manažer ICT Kai Müller.
Podle něj by měl VW tlačit na čínské partnery, aby zahájili dialog s dalajlamou.
Automobilový koncern je se svou národní pobočkou v Číně podle vlastních údajů sponzorem olympiády v Pekingu; k dispozici dal šest tisíc vozů.
Při běhu s olympijskou pochodní bude podél celé trasy připraveno kolem tisícovky vozů různých firem VW. Nejdelší běh olympijských dějin začíná o velikonočním pondělí v Řecku a končí 8. srpna v Pekingu.
Vrcholem běhu bude výstup na Mount Everest. Z obav před protesty tibetských aktivistů už mezitím čínské úřady uzavřely horské trasy k nejvyššímu vrcholu světa z tibetské strany. A na nátlak Pekingu to už měli učinit i Nepálci.
Olympijská pochodeň se na cestě Čínou rozdělí. Zatímco jednu běžci ponesou jedenatřiceti provinciemi, druhá odletí do Tibetu. Po snesení z Mount Everestu se pochodně opět spojí v jednu. Do tibetského hlavního města Lhasy má dorazit 20. června.
"Stažení ze sponzorství by nemělo žádný smysl," řekl mluvčí koncernu VW Andreas Meurer zpravodajské agentuře AP, ze které cituje německý tisk. VW podle mluvčího starostlivě sleduje, co se v Tibetu děje. Dosáhnout shody je ale úkolem politiků a diplomatů. Olympijské hry slouží dialogu a porozumění mezi národy, uvedl Meurer.
Organizační výbor olympiády se nedomnívá, že běh olympijské pochodně Tibetem po krvavých nepokojích by byl nějak ohrožen. Úřady v Tibetu prý zajistí jeho hladký průběh.
Existují nicméně obavy, že pochodeň k sobě přiláká další protesty, proti nimž budou muset Číňané zasáhnout silou. To by ale bylo v rozporu s mírovým duchem her.
Stále rostoucí čínský trh je ohromným magnetem pro sponzory.
K největším finančním partnerům olympiády patří Coca Cola, McDonald's, Samsung anebo Lenovo.
Výrobce elektroniky Lenovo je jedinou čínskou firmou mezi dvanácti z celého světa, z nichž každá měla zaplatit za své olympijské partnerství více než 100 milionů dolarů.
Foto: VW, Reuters a Profimedia.cz