Po čtyři staletí byl majetek státu a královského paláce oddělen, od roku 2006 však rozpočet panovnice kontroluje ministerstvo financí. Je to další krok k zániku královské moci?
Čtyři roky staré, původně tajné "finanční memorandum" zveřejnil deník The Independent, který jej získal díky zákonu o svobodném přístupu k informacím. Dohoda mezi vládou a úředníky paláce formalizuje vztah panovnice a ministrů a také zpřísňuje podmínky, za jakých může královna utratit 38,2 milionu liber (téměř miliarda sto milionů korun), jež jí ročně posílá parlament. Pokud by měla vláda o královnině utrácení pochybnosti, ministři mají ústavní právo převzít přímou správu těchto peněz.
Podle odborníků na ústavní právo by tak vláda mohla nejen donutit královnu, aby škrtala výdaje, ale rovněž aby se uchýlila ke svému osobnímu majetku.
"Je dobré vědět, že vláda může tuto moc využít," komentuje zveřejnění dohody Graham Smith z antimonarchistické skupiny Republic. Diví se ale, že při současných neshodách o financování monarchie ještě ministr svou pravomoc neuvedl v praxi. "Už tak tu jsou nesmiřitelné spory mezi vládou a královskou rodinou, kolik peněz od daňových poplatníků královna vyžaduje, a mezi poslanci a královskou rodinou o přístupu veřejnosti do paláců."
Poslanec Paul Flynn však finanční dohled nevidí jako oslabení pozice monarchie: „Čím více informací o veřejných dotacích královně máme, tím více důvěry budeme v tuto instituci mít."
Náklady rostou
Vychází také najevo, že náklady královské rodiny rostou, nicméně vláda jí zatím vypomohla. Už v roce 2005 poslali znepokojení ministři do Buckinghamského paláce finanční poradce, aby prošetřili královnino účetnictví. Výsledky je nijak neuspokojily, výsledky například zpochybnily efektivitu utrácených peněz na personál a kritizovaly také, že královská rodina neplatí včas. Inspektoři se také podivili nad skokovým nárůstem výdajů za přeposílání pošty do skotského sídla Birkhall, ty se však brzy vysvětlily - často tam od své svatby před pěti lety pobývají princ Charles s manželkou Camillou.
"V ústavních zápasech mohou mít malá dramata závažné důsledky. Podivným případem královského finančního memoranda je titulek přestrojený za poznámku pod čarou," komentoval v Independentu kauzu profesor práv Gary Slapper. "Ve svém důsledku se jedná o formální sbohem jedné z posledních známek panovnické moci."
Absolutní monarchii ukončila občanská válka v letech 1642-1651, když si král Charles I. podepsal ortel výrokem "Králové se ze svých činů zodpovídají jedině Bohu."
Spojené království Velké Británie a Severního Irska nemá klasickou psanou ústavu, její funkci plní skládačka dalších zákonů, norem i zvyklostí. Finanční memorandum k nim nepochybně patří, vysvětluje Slapper. "Zákonná moc a vliv britské monarchie po staletí pomalu mizí a toto memorandum je jasným a konkrétním důkazem, že konečnou moc nad panovníkem a penězi drží ministr volené vlády."