Výhrady vůči "Jsem Charlie" i chvála pařížské demonstrace

Zahraničí
12. 1. 2015 12:54
Památku obětí přijela uctít i řada státníků ze světa.
Památku obětí přijela uctít i řada státníků ze světa.

Média ve světě označovala nedělní mohutnou pařížskou demonstraci proti terorismu za "historickou", "úžasnou" a "nezapomenutelnou". Určité výhrady ale zazněly v této souvislosti v některých islámských zemích a od některých muslimů ve světě vůči heslu Jsem Charlie, které se jako projev solidarity rozšířilo po pařížském atentátu na satirický časopis Charlie Hebdo.

"Pohřební pochod, jaký dosud nikdy nebyl," napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung k demonstraci, na které se i na památku nedávných obětí teroristů sešlo v centru Nedělní demonstrace v Paříži.Paříže 1,2 až 1,6 milionu lidí. Pro The Financial Times se jednalo o historický den. I britský deník The Sun, který často kritizuje francouzské sousedy, ocenil solidaritu a soudržnost vyjádřenou Francouzi. Podobně reagoval tisk například ve Španělsku, Itálii, Belgii, USA, Singapuru či Alžírsku.

V muslimském světě ale také zazněly rozpaky, například z toho, že se pařížské demonstrace účastnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který podle kritiků utlačuje arabské obyvatelstvo. V Malajsii anglicky psaný deník New Straits Times v duchu oficiálního postoje země píše pod titulkem Nebezpečí svobody vyjadřování, že francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo nemůže beztrestně propagovat něco, co se jeví jako vzkaz nenávisti.

Po celém světě mají lidé na plakátech heslo Je suis Charlie."Nejsem Charlie," zní ze strany mnoha muslimů v narážce na heslo Jsem Charlie, jímž lidé v Evropě a ve světě vyjadřují sympatie s redakcí Charlie Hebdo, která se stala ve středu obětí krvavého útoku islámských radikálů. Většina z těchto muslimů odsuzuje podobné násilí, ale nesouhlasí s karikaturami týdeníku, které v posledních letech podle nich urážely islám.

"Je divné, že když říkám Nejsem Charlie, tak se mi nadává, ale když Charlie (Hebdo) uráží našeho proroka Mohameda, tak se jedná o svobodu projevu," zaznívá ze strany muslimů například na Twitteru.

"Nejde ani tak o právo kreslit, co chceme, ale o to, že kvůli vraždám se karikatury musejí oslavovat a šířit," vysvětlil svůj odpor k heslu Jsem Charlie muslimský spisovatel Teju Cole v americkém listu New Yorker.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ