Španělské spory
Vykopat! Socialisté chtějí (stále) přestěhovat Frankovy ostatky
31.10.2013 19:10
Čeká generála Franka posmrtné stěhování? Španělští socialisté (PSOE) se o to již dlouho snaží. Nyní navrhli v parlamentu zákon, na jehož základě by ostatky někdejšího vůdce měly být přestěhovány z památníku Údolí padlých severně od Madridu. Komplex by se místo toho měl stát výhradně památníkem obětí občanské války. Jejich úsilí ale naráží na odpor vládních lidovců.
Španělští socialisté se rádi zabývají historií. Především období občanské války a následné Frankovy vlády (1939 až 1975) pro ně hraje stále velkou roli.
Nepřekvapí proto, že předložili návrh zákona, jehož pomocí chtějí nastolit v kortesech debatu o tom, jaký způsobem by mělo být v budoucnu naloženo s Frankovými ostatky. Podle PSOE by bylo ideální, kdyby byly převezeny tam, kam určí jeho rodina, či na jiné vhodné (nenápadné) místo.
Strana Alfreda Péreze Rubalcaby chce změnit symbolickou povahu Údolí padlých tak, aby bylo věnováno pouze obětem občanské války a bylo tak konečně i vnímáno.
Aby se tak mohlo stát, musí z tamní baziliky zmizet i kostra José Antonia Primo de Rivery, zakladatele fašistického hnutí Falanga a syna Miguela Primo de Rivery, který v letech 1923 až 1930 vládl Španělsku jako diktátor.
Návrh zákona zároveň připomíná, že při stavbě památníku, která začala v roce 1940 a skončila o osmnáct let později, musely nuceně pracovat desetitisíce odpůrců Frankova režimu. Tisíce z nich přišly o život.
V Údolí padlých je pohřbeno 33 847 lidí, z nichž 12 tisíc nebylo identifikováno. Celkem během občanské války zahynulo asi 500 tisíc lidí.
O památníku se ve Španělsku samozřejmě nediskutuje poprvé. V roce 2011 rozhodla komise, sestavená tehdy ještě Zapaterovými vládními socialisty, o tom, že "caudillovy" ostatky mají být exhumovány. Proti se ale postavila církev, Frankova rodina a posléze i Lidová strana Mariana Rajoye, která v listopadu toho roku vyhrála předčasné volby.
Pravicová vláda se od té doby i přes ekonomické problémy a řadu skandálů stále drží u moci, což znamená, že iniciativa socialistů má pramalou naději na úspěch. Argumentem lidovců je, že není dobré otevírat staré rány. Celá věc tak ukazuje, jak krvavá občanská válka dodnes rozděluje španělskou společnost.
Údolí padlých leží necelých deset kilometrů od slavného kláštera El Escorial. Kromě podzemní baziliky a benediktínského opatství je dominantou místa především 152 metrů vysoký kříž tyčící se z žulové skály.
Kromě turistů památník navštěvují i stoupenci extrémní pravice, kteří se zde setkávají 20. listopadu u příležitosti výročí úmrtí Franka a Rivery. Předchozí Zapaterova vláda se tomu snažila zabránit a v roce 2007 prosadila zákon zakazující v údolí politické manifestace. Později památník dokoce úplně uzavřela. Rajoyova vláda pak její rozhodnutí zrušila. Pokud by ale PSOE příští volby vyhrála, může být vše zase jinak.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.