<span>Výlet španělského krále</span> pobouřil Maroko

Zahraničí
5. 11. 2007 21:02
Španělský král na návštěvě v Ceutě
Španělský král na návštěvě v Ceutě

Španělský král (vlevo) se svou chotí v CeutěMarocká vláda dnes protestovala proti návštěvě španělského královského páru v enklávách Ceuta a Melilla vklíněných do marockého území. Vyzvala Španělsko k jednáním o budoucnosti obou enkláv, které označuje za okupované území a na něž si činí nárok.

Na zvláštním zasedání marockého parlamentu premiér Abbás Fásí prohlásil, že královská návštěva v Ceutě je nevhodná a provokativní vůči Maroku.

Španělská vláda je nicméně přesvědčena, že napětí ve vztazích mezi oběma zeměmi velmi rychle pomine. Ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba řekl, že vztahy s Rabatem "budou nadále stejně dobré jako byly v posledních letech" a usoudil, že problém nepřekročí meze "diplomatického napětí".

Španělský král na návštěvě v CeutěMinistr zahraničí Miguel Ángel Moratinos vyjádřil pochopení pro reakci marockých představitelů na královskou cestu do Ceuty a Melilly, ale vyzval je k "porozumění" postoje Španělska k oběma městům.

Král Juan Carlos s manželkou Sofií jsou na první návštěvě obou severoafrických enkláv za 32 let vlády. Naposledy sem španělský král zavítal v roce 1927 a byl to Alfons XIII., dědeček nynějšího panovníka, v doprovodu své choti, královny Victorie de Battenberg.

Juan Carlos se Sofií do Ceuty sice přijeli poprvé už v roce 1970, ale tehdy jen jako princovský pár. Dnes tu strávili pět hodin a následně se vrátili do evropského Španělska.

Monarcha, jehož váže přátelství s marockým králem Muhammadem VI., se zdržel komentářůObyvatel Ceuty, vítající krále oděn do španělské vlajky ke kritice z parlamentu. Pouze zdůraznil "upřímné přátelství", jež spojuje Španělsko "s jeho sousedy".

Dnes přišly významnou návštěvu přivítat desetitisíce lidí. Ceuta má kolem 75.000 obyvatel, z nichž asi 30.000 jsou muslimové.

Maroko si dělá nárok na enklávy Ceutu a Melillu kvůli jejich geografické blízkosti. Ovšem Madrid nikdy ani neuvažoval o jednáních na toto téma, neboť obě území mu patří už od 15. století. Melillu založili Féničané, následně ji obsadili Římané, Gótové a Arabové. Ke Španělsku byla připojena v roce 1497 za vlády Katolických králů. Ceuta se stala součástí Španělska v roce 1581 za krále Filipa II.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ