Výměna "prezidentů EU". Tusk nahradil Van Rompuye

Zahraničí
1. 12. 2014 11:38
Donald Tusk (vlevo) a jeho předchůdce Herman van Rompuy.
Donald Tusk (vlevo) a jeho předchůdce Herman van Rompuy.

Polský expremiér Donald Tusk oficiálně převzal funkci předsedy Evropské rady, do které ho vybrali nejvyšší představitelé Evropské unie koncem srpna. Sedmapadesátiletý východoevropský politik vystřídal Belgičana Hermana Van Rompuye, který byl "prezidentem EU" minulých pět let.

Polský představitel, u kterého je zdůrazňováno jeho evropanství a schopnosti prokázané v domácí politice, byl pro některé překvapivou volbou. Jasnou podporu měl ale například od německé kancléřky Angely Merkelové, se kterou Tuska pojí přátelské vztahy. Funkční období je dva a půl roku s jednou možností opakování.

Významnou rolí "prezidenta EU", jak je funkce předsedy Evropské rady často označována, je vedle reprezentace unie v zahraničí vyjednávání s lídry unijních států s cílem najít pro všech 28 unijních zemí přijatelný kompromis v klíčových či kontroverzních otázkách. Tuska čeká první unijní summit v nové roli krátce před Vánoci, 18. a 19. prosince v Bruselu.

Evropská rada je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, sídlí v Bruselu. Jejími členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád členských zemí Evropské unie a zasedání rady se účastní předseda Evropské komise.



Výměnou ve vedení Evropské rady končí výrazné personální obměny v unijních institucích, které odstartovaly jarními volbami do Evropského parlamentu a pokračovaly jmenováním nové Evropské komise pod vedením devětapadesátiletého Lucemburčana Jeana-Clauda Junckera.

 Tuskova vizitka

- V čele polské vlády stál od listopadu 2007, kdy jeho Občanská platforma vyhrála volby, do letošního 22. září. Na funkci rezignoval po srpnovém zvolení předsedou Evropské rady.


- V listopadu 2011 se stal prvním polským premiérem od pádu komunismu, který usedl do čela vlády i na druhé funkční období. Jeho druhá vláda však čelila významnému poklesu preferencí.


- Je představitelem liberálního proudu polské politiky. Konzervativní opozice, reprezentovaná stranou Právo a spravedlnost (PiS), v něm spatřuje zrádce národních zájmů, jiní kritici mu zase vyčítají, že jako premiér odkládal důležité reformy a že má slabou znalost cizích jazyků.


- V roce 2001 byl jedním ze zakladatelů liberální Občanské platformy (PO). Od dubna 2003 do začátku letošního listopadu stranu vedl. Před vstupem do PO byl členem Unie svobody a jednoho z jejích předchůdců - Liberálnědemokratického kongresu.


- Narodil se 22. dubna 1957 v Gdaňsku. Pochází z kašubské menšiny, tedy západoslovanské etnické skupiny obývající sever Polska. Mimo jiné sestavil první polsko-kašubský slovník pro děti a napsal sérii knih o historii Gdaňsku a okolí.


- Již během studia historie na gdaňské univerzitě se začal angažovat v opozičním hnutí a v roce 1980 se stal jedním ze spoluzakladatelů Nezávislého studentského svazu (NZS). Angažoval se rovněž v opozičním tisku a aktivně se účastnil protestních shromáždění. Po zavedení výjimečného stavu v roce 1981 byl vyhozen z práce. Spolu se stejně postiženými kolegy založil soukromou firmu, která se zaměřila na renovaci průmyslových budov.


- V letech 1991 až 1993 byl poslancem Sejmu (dolní komory polského parlamentu). Od roku 1997 byl členem a místopředsedou Senátu. V roce 2001 se opět stal poslancem a místopředsedou sněmovny. Od roku 2005 do konce letošního října byl řadovým poslancem.


- Je ženatý, má dceru Katarzynu a syna Michala.


- Na podzim 2005 kandidoval v prezidentských volbách. Ačkoli byl považován za favorita, ve druhém kole jej nečekaně porazil konzervativec Lech Kaczyński.


- Německý týdeník Der Spiegel o Tuskovi loni na jaře napsal, že je jedním z hlavních kandidátů na post šéfa Evropské komise. Tusk tehdy ale ujišťoval, že před parlamentními volbami v roce 2015 Polsko neopustí.


- Letos na jaře v souvislosti s politickou krizí na Ukrajině vyzval k vytvoření energetické unie v rámci EU, která by členským státům zajistila energetickou bezpečnost.


- Letos v říjnu prohlásil předseda Sejmu a bývalý šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski, že ruský prezident Putin navrhoval v roce 2008 premiérovi Tuskovi rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko. Své tvrzení ale Sikorski nedokázal obhájit a později připustil, že ho zradila paměť. Mezi Tuskem a jeho spolustraníkem Sikorským dlouhodobě panují napjaté vztahy.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ