Holandský řízek
Vypálí levicoví euroskeptici Wildersovi rybník?
10.09.2012 12:50
Nizozemí zažívá v kampani před předčasnými volbami 12. září razantní nástup euroskeptických socialistů (SP), kteří brojí proti "nesmyslné" rozpočtové přísnosti. Berou voliče islamofobovi Geertu Wildersovi.
Ekonomický pesimismus ve stínu krize eurozóny rozesel preference nizozemských voličů křížem krážem politickým spektrem. S pocitem, že hlavní strany je nedokázaly ochránit před bolestivým dopadem škrtů, je množství voličů připraveno hledat útočiště v objetí okrajových formací.
Tuto tendenci dokládá nevídaný růst podpory Socialistické strany (SP), která stojí nalevo od tradičních labouristů (Strana práce, PvdA). Věrnost maoistickým tradicím dokládají socialisté znakem pěticípé hvězdy v červeném rajčeti, vracející se zpátky do časů, kdy během protestů metali ovoce a zeleninu na své oponenty. Od svého vzniku v roce 1972 strana nikdy nebyla ve vládě.
Ale časy se mění. Podle několika průzkumů by SP mohla být druhá za liberály pravého středu (Lidová strana pro svobodu a demokracii, VVD) nebo třetí za PvdA. Voličskou fantazii vábí socialisté podobně, jako to dělala protiislámská pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse před několika předchozími volbami.
Teoreticky stojí obě strany na opačných koncích politického spektra. Prakticky ale vůdce socialistů Emil Roemer sdílí s kontroverzním Wildersem dvě kritické polohy: oba jsou euroskeptici a oba horují pro sociální blaho.
Ale Wildersova popularita podle průzkumů klesá, zatímco Roemer je vycházející hvězdou - usměvavý, sebevědomý muž v košili s rozepnutým límečkem. V průzkumech se umisťuje hned za královnou Beatrix.
Podle některých je však příliš nezkušený a lehkomyslný, než aby dokázal vést zemi. "Nedívají se na něj jako na premiéra, ale jako na člověka, který jim rozumí, je jako oni, a mohl by zmírnit úder krize," míní analytik Andre Krouwel. "Je spojen s bojem a protestem, není to člověk, který dokáže sjednotit různé strany a zformovat koalici."
Jeho SP vytrvale odmítá nizozemskou proevropskou linii. Hlasovala proti záchranným balíčkům Španělska a Řecka, proti úsporným rozpočtovým opatřením a novému záchrannému plánu eurozóny. Dává přednost pobídkám před škrty. Roemer často používá slova "spolupráce, ale ne integrace".
Socialisté chtějí zvednout daň z příjmu z 52 procent na 65 pro ty, co vydělávají více než 150 tisíc eur: "Zabijí ekonomiku. Chtějí tak vysoké daně pro firmy, že budou muset zavřít. A jak potom zaplatí všechny ty příspěvky, které slibují starým lidem a nezaměstnaným?" míní majitel domu v Haagu.
SP si přeje vrátit schodek rozpočtu k evropskému limitu na tři procenta HDP do roku 2015, ačkoliv Brusel toto vyžaduje již pro rok 2013. Pokud tato strana vstoupí do vlády, bude podle analytiků obtížné následovat Německo v přijetí úsporných opatření. Přitom dosud bylo spolu s Německem a Finskem Nizozemí často stoupencem přísné linie.
Dosavadní premiér Mark Rutte byl zastáncem přísnosti. Demisi své menšinové vlády podal letos v dubnu po krachu jednání o rozpočtových škrtech menšinového kabinetu s krajní pravicí. Jednání o schodku začala 5. března poté, co ekonomika upadla do recese; letošní schodek státního rozpočtu je odhadován na 4,6 procenta HDP. Vládě se nicméně podařilo najít podporu malých opozičních stran pro přísný rozpočet.
Podle některých průzkumů by nyní SP získala 36 křesel ve stopadesátičlenném parlamentu, liberální VVD 32, PVV Geerta Wilderse 18 křesel a labouristé z PvdA 16. Nejnovější průzkum společnosti Maurice de Hond je optimičtější pro VVD. Podle něj by získala 33 křesel, labouristé 30, SP 25 a PVV 19.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.