Vypukl boj o generálního tajemníka <span>Rady Evropy</span>

Zahraničí
8. 5. 2009 07:30
Kdo bude nástupcem Terryho Davise?
Kdo bude nástupcem Terryho Davise?

Poslanci si stěžují, chtějí i své kandidáty.Ve Štrasburgu vypukl ostrý souboj mezi poslanci a ministry. Zástupci parlamentů členských zemí požadují, aby si mohli vybrat z více kandidátů než ze dvou, které jim doporučili ministři zahraničí.

V parlamentním shromáždění Rady Evropy začal otevřený střet o to, kdo bude novým generálním tajemníkem celoevropské organizace, která mívala ambice konkurovat Evropské unii.

Nálada na posledním zasedání byla napjatá, zástupci členských parlamentů používali nezvykle silná slova. Křesťanský demokrat z Nizozemska René van der Linden pateticky hřímal proti "státnímu převratu v naší instituci". Předseda socialistické frakce Švýcar Andreas Gross varoval, že se spolek stává "nemocnicí demokracie". Budoucnost Rady Evropy je v ohrožení, vykřikoval britský konzervativec David Wilshire.

Přidejte ještě dva

V červnu volí Parlamentní shromáždění nástupce současného generálního tajemníka Terryho Davise, ale už teď mají poslanci pocit, že je Výbor ministrů úplně převálcoval. Zástupci sedmačtyřiceti národních parlamentů si nechtějí vybírat jen ze dvou navržených kandidátů. Těmi jsou dva bývalí předsedové vlád, Nor Thorbjörn Jagland a Polák Wlodzimierz Cimoszewicz.

Prominenti se většinou v Radě Evropy jen mihnou. Premiér Španělska.Poslanci ale chtějí kandidátku rozšířit o dva poslance, šéfa křesťanských demokratů Belgičana Luca van den Brande a Maďara Mathiase Eörsiho, předsedu liberální frakce. Povstalecké zasedání plné ostrých výroků mělo minulou středy vytvořit tlak na to, aby Výbor ministrů předložil k volbě čtyři kandidáty.

V zásadě je to spor o jednacím řádu, ale politicky  jde o budoucí image nejstarší evropské organizace v konkurenčním boji s Evropskou unií. Dosud bylo zvykem, že kandidáty vybírala společná komise obou hlavních orgánů Rady Evropy. Tentokrát tomu tak nebylo, a proto Andreas Gross hřímá, že ministři porušili "železné pravidlo konzultace".

Jenom kalkul

Za rozhodnutím Výboru ministrů rozloučit se s tradicí stojí politický kalkul. Jako bývalí šéfové vlád přinesou Jagland nebo Cimoczewicz Radě Evropy patřičnou váhu, kterou, pokud má obstát ve srovnání s Evropskou unii, nutně potřebuje.  Také poslanci pamatují na to, že organizace, která má za cíl prosazování mediálně málo atraktivního právního státu, stojí hluboko ve stínu Bruselu.

Evropská unie se mezitím propytlačila do nepřehledného rajónu Evropské rady a ve Vídni založila vlastní Agenturu pro základní práva.

Evropský soud pro lidská práva zřídily právě země Rady Evropy.Zkrátka a dobře: ministerská komise chce mít v Paláci Evropy evropského prominenta. Jestli ale bylo zrovna nejchytřejší provokovat poslance výběrem dvou bývalých šéfů vlád, je jiný problém. Polák i Skandinávec mají na vítězství zhruba stejné šance. Dvoučlenná kandidátka má ale vadu na kráse: Cimoczewicz i Jagland patří stejně jako Davis k socialistickým stranám.

Podle nepsaného zákona by měl být na řadě generální tajemník z jiné politické formace.

Výbor ministrů hodlá o kandidátech definitivně rozhodnout 12. května. To je také konečný termín, do kdy musí vyřešit svůj spor s poslanci.

Foto: Evropská rada, archiv Mediacopu

Autor: - kpa -

Další čtení

ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Veřejnost se dnes v bazilice svatého Petra naposledy loučí s papežem Františkem

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Trump chce deportovat zločince s občanstvím USA. Zákony to zakazují

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ