Konflikt s Madridem
Výsledky katalánských voleb k vyřešení krize nepřispěly
22.12.2017 16:30
Výsledky předčasných voleb v Katalánsku nenahrávají brzkému vyřešení konfliktu s centrální vládou v Madridu, řekl politolog Petr Sokol (ODS). Strany volající po odtržení od Španělska sice udržely těsnou většinu v parlamentu, nejvíce hlasů však získali stoupenci zachování jednotného státu. Předseda sněmovního zahraničního výboru a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vidí jako cestu k ukončení nestability hledání kompromisu.
"Ten výsledek je takový, že je těžko z něj vyvodit, jak se teď Katalánsko dostane z té krize, protože výsledky to příliš neumožňují," uvedl Sokol. Podotkl, že na první pohled se v katalánském parlamentu mnoho nezměnilo, protože většinu udržely strany, které prosazují nezávislost regionu. "Na druhou stranu, poprvé zvítězila v katalánských regionálních volbách v počtu mandátů strana, která je celostátní," dodal.
Ve volbách zvítězila strana Ciudadanos (katalánsky Ciutadans, česky Občané), která je proti odtržení Katalánska od Španělska a která bude mít v novém katalánském parlamentu 37 křesel. O tři méně mandátů získala separatistická koalice katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Katalánsko (JxCat). Třetí skončila se 32 mandáty Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.
Předčasné volby vypsala centrální vláda s nadějí, že separatisté ztratí v katalánském parlamentu většinu, a utlumí se tak tlak na vyhlášení nezávislosti. Podle Zaorálka by výsledek voleb mohl nestabilitu ještě prodloužit. "V Katalánsku nebude snadné sestavit vládu. Není ani jasné, kdo by to měl udělat," napsal. Jedinou cestou k ukončení nestability podle něj může být jednání a hledání kompromisu. "Významnou roli zde má i Madrid," uvedl také.
Politolog Sokol doplnil, že díky většině v parlamentu mohou separatisté dále pokračovat ve snaze dosáhnout samostatnosti. "Pokud budou chtít, tak budou moct pokračovat v krocích směrem k nezávislosti," řekl. "Mohli by znovu odhlasovat referendum, mohli by vyhlásit nezávislost."
Takový postup by podle něj mohl vyvolat razantní reakci Madridu. "Premiér Mariano Rajoy možná bude přemýšlet o scénáři, který počítá s mnohem tvrdším postojem, a to je rozpuštění katalánského parlamentu," míní Sokol.
Rajoy v reakci na výsledky voleb uvedl, že je přesvědčen, že Katalánsko po volbách vstoupí do období dialogu, spolupráce a plurality. S katalánskými politiky je připraven jednat, pokud nebudou porušovat ústavu.
Rajoy zároveň odmítl návrh sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdmenota, který v Bruselu řekl, že je připraven k dialogu s Rajoyem kdekoli kromě území Španělska, tam mu hrozí zatčení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.