Vystřídá čokoládového krále v čele Ukrajiny rocker?

Zahraničí
8. 11. 2017 08:45
Zpěvák Svjatoslav Vakarčuk.
Zpěvák Svjatoslav Vakarčuk.

Ukrajinští politologové si lámou hlavu, zda frontman populární rockové skupiny Okean Elzy má reálnou šanci v klání o nejvyšší úřad porazit prezidenta Petra Porošenka, což naznačil čerstvý průzkum veřejného mínění. Sám zpěvák Svjatoslav Vakarčuk sice v minulosti do ukrajinské politiky už několikrát zasáhl, ale dosud se o prezidentských ambicích nezmínil, uvedla ukrajinská redakce BBC. Prezidentské volby se na Ukrajině mají konat v roce 2019.

"Kyjevští experti tvrdí, že ukrajinský volič je zklamaný politickou elitou a hledá nové hrdiny. Proto by případná zpěvákova účast ve volbách mohla vést k nanejvýš nepředvídaným výsledkům," uvedla stanice na svém webu.

Překvapivý průzkum

Překvapení v Kyjevě způsobil průzkum, podle kterého by 6,6 procenta Ukrajinců volilo Vakarčuka, kdyby volby byly už teď. Zpěváka předstihl Porošenko s podporou 14 procent dotázaných, expremiérka Julija Tymošenková (8,4), exministr obrany Anatolij Hrycenko (7,2) a vůdce opozice Jurij Bojko (6,8). Rocker tedy sice skončil "až" pátý, ale od druhé příčky ho dělily necelé dva procentní body. Podle údajů jiné agentury - Socis - by Vakarčuk skončil druhý s 9,4 procenty hlasů. Od Porošenka ho dělilo jen 0,8 procentního bodu.

Vakarčuk, který je vzděláním teoretický fyzik a ekonom, v současnosti hostuje na Stanfordské univerzitě v USA a vyhýbá se přímé odpovědi na otázky ohledně plánů na rok 2019. V minulosti už absolvoval v Yale program zaměřený na vytvoření sítě nových vůdců světa (Yale World Fellow 2015), což jen povzbudilo spekulace o politických ambicích.

Vzor pro mladé

Dvaačtyřicetiletému zpěvákovi podle sociologů důvěřuje především mládež ze západní Ukrajiny, rozčarovaná nynějšími vůdci. "Zaznamenali jsme jasnou souvislost: čím byli dotázaní mladší, tím ochotněji by volili Vakarčuka," řekl BBC jeden z autorů průzkumu Andrij Byčenko. Ovšem právě nejmladší voliči k volbám chodí nejméně.

"Je jasné, že mu věří nikoli jako politikovi, ale jako populárnímu zpěvákovi. Ale s takovou mírou emocionální podpory je samozřejmě zajímavé podívat se na volební vyhlídky," soudí sociolog Oleksij Antypovyč.

"Volební podpora vůdců není vysoká. Velké množství voličů je nerozhodnutých. To je znamení nedůvěry nejen ke konkrétním vůdcům, ale k politikům vůbec. V takové situaci voliči začíná hledat mimo rámec politiky," říká politolog Vadim Karasev.

"Ukrajinský Havel"

Podle jeho kolegy Volodymyra Fesenka by Vakarčukův potenciál mohl oslovit až pětinu voličů, představující tu část společnosti, která nechce volit nikoho z politiků. "Je tu poptávka po tom, aby nový prezident byl neutrální postavou, spíše nositelem hodnot než vladařem, takovým ukrajinským Havlem," řekl s tím, že samozřejmě nepřirovnává Vakarčuka k Václavu Havlovi.

Rockerovi není politika cizí: před třinácti lety za "oranžové revoluce" podporoval pozdějšího prozápadního prezidenta Viktora Juščenka. V řadách jeho uskupení byl dokonce zvolen do parlamentu, ale po dvou schůzích se mandátu vzdal. Žertem vyprávěl, že normálně se cítil jen v parlamentním bufetu. Přesto se později přidal k prozápadním demonstrantům v Kyjevě. Po změně režimu komentoval dění čím dál kritičtěji, nové vůdce přirovnával ke klaunům, kteří si hrají na demokraty, ale kradou a lžou. "Kde jsou uvěznění zločinci? Kde je skutečná změna pravidel hry? Kde jsou vůbec změny?" ptal se prezidenta Porošenka, který ho loni vyznamenal státním řádem.

Podle kyjevských médií si prezidentská kancelář nechala na jaře udělat průzkumy ohledně Porošenkových šancí na opětovné zvolení a tyto průzkumy poprvé upozornily na zpěvákův potenciál. Podle expertů oslovených BBC by Vakarčukova účast ve volbách mohla rozštěpit opozici, což by zvýšilo Porošenkovy vyhlídky.

Mluvčí skupiny Okean Elzy vzkázala, že frontman je "do příštího roku" nedostupný pro rozhovor, fotografování či vyjádření na libovolné téma.

Autor: ČTK Foto: , Youtube/UKRAINE TODAY

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ