Bývalý polský prezident Lech Walesa v pondělí prohlásil, že je připraven opustit Polsko a vrátit Nobelovu cenu, zůstanou-li nepotrestáni autoři knih, kteří ho obviňují, že v mládí spolupracoval s polskou státní bezpečností. Historický vůdce protikomunistického odborového svazu Solidarita to řekl ve Varšavě novinářům.
Walesa je ve dvou knihách, které v posledních měsících publikovali historici polského Institutu národní paměti (IPN), jenž vyšetřuje nacistické a komunistické zločiny, obviňován z donašečství pro obávanou státní bezpečnost, která byla po pádu komunistického režimu v roce 1989 rozpuštěna.
ČTĚTE TAKÉ: Sporná kniha o "agentovi Walesovi" na knižních pultech
Polsko rozdělil spor o minulost exprezidenta Walesy
Nebyl jsem agentem státní bezpečnosti, opakuje Walesa
Již v roce 2000 Walesu z obvinění ze spolupráce s komunistickou bezpečností očistil zvláštní soud. Bývalý předák Solidarity podobná obvinění vždy označoval za absurdní.
Nebude se účastnit oficiálních akcí
Historik IPN Pawel Zyzak kromě toho pětašedesátiletému Walesovi, otci osmi dětí, vytknul, že má nemanželského syna.
"Již jsem požádal generálního prokurátora a předseda Sejmu (dolní komora parlamentu), aby se postarali o to, aby tato obvinění byla vysvětlena," uvedl Walesa. "Vzhledem k tomu, že tyto útoky vycházejí z institucí demokratického státu, za který jsem bojoval, odmítám se od nynějška účastnit všech oficiálních akcí," dodal bývalý polský prezident na svém blogu http://www.mojageneracja.pl/1980/.
"Jestliže se tak nestane, vrátím všechny své ceny a vyznamenání a pak opustím zemi," varoval Walesa.
"Posko potřebuje Walesu"
Polský premiér Donald Tusk, sám bývalý člen Solidarity, dnes Walesu vyzval, aby své hrozby neuskutečňoval. "Polsko potřebuje Lecha Walesu, potřebuje jeho autoritu," řekl Tusk tisku. Zároveň vyzval IPN, aby nezneužíval státních fondů a působil jako politicky a ideologicky nezávislá instituce.
Kritici institut obviňují, že vede politicky motivovaný, nikoli historicky objektivní výzkum.
Lech Walesa obdržel Nobelovu cenu za mír v roce 1983.
Foto: ČTK, AP, archiv polské vlády