Z historie "géosmičky"

Zahraničí
6. 6. 2007 10:31
Dánští demonstranti v Rostocku.
Dánští demonstranti v Rostocku.

Dánští demonstranti v Rostocku.Začíná třídenní summit skupiny G8 v německém Heiligendammu v Meklenbursku, který již několik týdnů provázejí pečlivé přípravy. Jaká je historie a důvody vzniku této skupiny ?

G8 (neboli "skupina osmi") je neformálním uskupením bez stálého sídla, zaměstnanců či rozpočtu. Jejími členy je sedm průmyslových mocností a Rusko.

Celoroční aktivita skupiny v oblasti výzkumu a na konferencích vrcholí každoročním summitem, kterému členské státy střídavě předsedají. Předsedající země, v letošním roce Německo, summit hostí a zajišťuje jeho bezpečnost. Ta jsou nutná, neboť na summit se s oblibou sjíždějí demonstranti z celého světa.

Historie a členové

G8 má svůj původ na počátku sedmdesátých let 20. století, v období ropné krize a ekonomické recese. V roce 1973 přivedly tyto problémy Spojené státy k utvoření neformální skupiny finančních úředníků z Francie, Německa, Británie, Itálie, Japonska a Spojených států.

Na popud francouzského prezidenta Valéryho Giscarda d´Estaigna a německého kancléře Helmuta Schmidta se setkání od roku 1975 účastní hlavy vlád a skupina se stala známá jako G6, respektive G7 po přistoupení Kanady v roce 1976.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se summitů začalo účastnit i Rusko, poprvé v Neapoli v roce 1994 (G7+1). Americký prezident Clinton pak v roce 1998 prosadil jeho začlenění. Šlo do značné míry o ústupek prezidentovi Jelcinovi za to, že souhlasil s rozšířením NATO na východ.

Na summitech má své zástupce i Evropská unie, ta se ale neúčastní politických jednání.

Agenda

Přestože skupina vznikla z ekonomických a obchodních důvodů, politika se na její agendu dostala už na konci sedmdesátých let.

V posledních letech se summity zabývaly především problémy rozvojových zemí, globální bezpečností, Předním východem a obnovou Iráku. Letos to bude globální oteplování, pomoc Africe a kosovská otázka.

Členové G8 se domlouvají na politických cílech, jejich dodržování je však jen na bázi dobrovolnosti.

Na snímku dánští aktivisté v Rostocku demonstrující proti tomu, že státy G8 přehlížejí chudobu rozvojových zemí.

Foto: Reuters

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ