Je to vlastně památník francouzsko-amerického přátelství, ale to mnozí návštěvníci netuší a zjišťují to až při příchodu. Pro ně je to památník princezny, která tragicky zemřela o pár metrů níž (i když ani to vlastně není pravda.) Řeč je o Plameni svobody na pařížském náměstí Alma, nad stejnojmenným tunelem, ve kterém před deseti lety havarovalo auto s britskou princeznou Dianou a jejím přítelem Dodim al-Fayedem.
"Už deset let," naříká neznámý ctitel či ctitelka na jednom z poselství připevněných na soklu pozlaceného plamene, který je přesnou kopií plamene pochodně třímané sochou Svobody v New Yorku. "Nezapomenutelná Diana," uvádí se na dalším. Jsou tu také fotografie princezny nebo jejich synů v dětském věku. Je tu i pár květin či malých kytic, spíš uschlých.
Týden před kulatým výročím Dianiny smrti ještě předpokládaná vlna uctívání nepropukla. Lidé se sem ale trousí pořád. Mnozí z nich jsou cizinci, protože místo už proniklo do turistických průvodců. Návštěvníci postojí, fotografují, dávají se fotografovat, případně si přečtou, že pomník byl postaven v roce 1989 jako poděkování Francouzům, kteří financovali vybudování sochy Svobody.
Málokdo se zdrží déle než pět minut a nikdo se nepokouší přiblížit se o nějakých dvě stě metrů dál k ústí tunelu, ve kterém se tragická nehoda stala a kterým stále sviští auta. Dříve prý někteří podnikali i riskantní výpravu do samotného tunelu až k osudnému třináctému pilíři, o který se mercedes s Dianou a Dodim roztříštil.
Stalo se to 31. srpna 1997 v 0.25 hodin. Dodi a řidič mercedesu, podle výsledků vyšetřování podnapilý, byli mrtví na místě, těžce zraněná princezna zemřela krátce nato v nemocnici. Živý vyvázl jen Dianin osobní strážce, který jel jako jediný připoutaný.
Zlatý plamen nad tunelem se proměnil už krátce nato ve svého druhu místo kultu se vším, co k tomu patří - květinami, nápisy, amulety, panenkami, svíčkami i modlením za duši "královny srdcí", jak byla Diana nazývána. Plamen svobody se, obrazně řečeno, změnil ve Svíci ve větru, jak zní název písně, kterou zesnulé princezně věnoval její přítel, skladatel a zpěvák Elton John.
Vlna postupem času opadla, ale ještě předloni odhadl spisovatel Guy Lescoeurs, že ve zvlášť "nabitých" dnech se tu vystřídá až tisíc lidí za hodinu. Kromě dnů výročí nehody se u plamene pravidelně objevuje víc květin na den zamilovaných 14. února a na Svátek matek. Pro městskou správu je to o starost navíc.
Skupina nadšenců teď usiluje o to, aby v Paříži vyrostl památník věnovaný skutečně Lady Dianě. Podle nich je ostuda, že princezna zatím v Paříži nemá ani pamětní desku. Právě minulý měsíc proto zahájili sbírku s cílem shromáždit potřebných až 150 000 eur (4,2 milionu korun) na důstojný pomník. Návrh sochy je prý už hotov, jeho autorem je Xavier de Fraissinette, bývalý umělecký ředitel pařížské módní firmy Morabito.
Na fotografii: Plamen svobody na pařížském náměstí Alma, 28. a 30. srpen 2007
FOTO: Reuters