Z Rakouska do Německa přešlo ve čtvrtek 3700 běženců, proti středě to znamená pokles zhruba o čtvrtinu. Oznámila to německá policie. Bavorsko začalo vypravovat do Salcburku zvláštní vlaky, aby zajistilo organizovaný převoz uprchlíků do země a zamezilo nekontrolovanému přecházení hranic. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel nicméně zdůraznil, že Německo nemůže nabídnout nový domov všem uprchlíkům, kteří do Evropy přicházejí.
Ve středu dorazilo do Německa 9100 uprchlíků, většina z toho z Rakouska. Policie celkové počty za čtvrtek zatím nezveřejnila, německo-rakouskou hranici však podle ní překročilo 3700 lidí, což je o čtvrtinu méně než předchozí den a srovnatelný počet jako v úterý.
Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) začala dnes na žádost bavorské vlády posílat do Salcburku zvláštní vlaky, které zajistí převoz běženců přes hranice. "Snažíme se, aby další cesta uprchlíků byla pokud možno organizovaná. Chceme zamezit chaosu na hranicích," uvedlo bavorské zemské ministerstvo vnitra.
Celkem DB vypravily pět zvláštních vlaků, každý s kapacitou 500 lidí. Čtyři z nich by měly dopravit běžence do Mnichova, kde se jim začnou věnovat azylové úřady. Pátý zamíří až do Dortmundu, aby se snížila zátěž pro bavorské úředníky.
Řádné vlaky mezi Salcburkem a Mnichovem ale nadále nejezdí, a to ani dálkové spoje, ani regionální. DB však potvrdily, že na železničním hraničním přechodu v Pasově jezdí regionální spoje bez omezení.
Německý poslanec Wolfgang Bosbach z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové však navzdory poklesu počtu přicházejících běženců varoval před zrušením hraničních kontrol. "Nemůžeme je za žádných okolností ukončit, dokud nevzniknou registrační centra v jižní Evropě a dokud Německo nevytvoří centrální zařízení pro přijímání běženců," řekl.
"Německo sice může nabídnout mnoha lidem novou vlast, ale ne všem. Ani silné Německo nezvládne každý rok integrovat milion běženců," upozornil dnes vicekancléř Gabriel. "Německo pomáhá - ale kdo teď pomůže Německu?" uvedl v komentáři pro deník Bild a vyzval Evropskou unii ke spravedlivému rozdělování běženců.
V Německu se v současnosti nedostává ubytoven pro uprchlíky a mnoho z nich žije v narychlo vybudovaných stanových městečkách. Některé běžence trápí nedostatek jídla, který se snaží řešit i sběrem lesních plodů. V oblasti Hannoveru kvůli tomu došlo k hromadné otravě houbami, když tři desítky syrských běženců snědly jedovaté muchomůrky, které jim vzhledem připomínaly jedlé houby z jejich vlasti.
V Německu také pokračují humanitární akce zaměřené na podporu běženců. O víkendu vyběhnou všichni fotbalisté německé bundesligy na trávník s páskami na pažích s nápisem "Pomáháme, běženci jsou vítaní". Akce má upozornit na osud uprchlíků a má motivovat diváky, aby se připojili k dobrovolné pomoci pro běžence. K akci se připojilo i 13 z 18 týmů druhé bundesligy.