Desítky tun stříbra v odhadované hodnotě 50 milionů eur (1,3 miliardy korun) se podařilo postupně vyzdvihnout z britské nákladní lodě, kterou v severním Atlantiku za druhé světové války potopila německá ponorka a jejíž vrak leží v hloubce 4700 metrů. Útok Němců roku 1941 přežil z potopeného plavidla jen jeden muž.
Přes 1500 cihel stříbra v odhadované ceně 28 milionů eur minulý týden vytáhla z hloubi oceánu americká společnost Odyssey Marine Exploration. Američané potopenou loď Gairsoppa našli v létě 2011 a před rokem z ní již vyzdvihli přes 1200 cihel stříbra v hodnotě 22 milionů eur.
Na základě dohody s Londýnem si společnost ponechá 80 procent peněz.
Společnost Odyssey se již podle La Tribune chystá vylovit další poklad. Nedaleko vraku Gairsoppy z roku 1941 objevila i vrak britské lodi Mantola, kterou v roce 1917, za 1. světové války, torpedovala německá ponorka.
Vrak s údajně téměř 20 tuny stříbra se nachází na mořském dně v hloubce 2500 metrů nedaleko jihozápadního pobřeží Irska.
Německá ponorka U-101 připravila posádce nákladní lodi Gairsoppa dramatický a krutý konec. Britské plavidlo mířilo z Kalkaty, kde naložili železo, čaj a stříbrné pruty, do Liverpoolu.
Loď patřící společnosti British India Steam Navigation Company se u západního pobřeží Afriky zařadila do konvoje SL 64. Těžký náklad však začal posádce působit značné potíže - uhlí do kotlů rychle docházelo.
Gairsoppa musela zpomalit a když začaly ohledy na ni ohrožovat celý konvoj, 14. února 1941 ho opustila a k cíli plula sama.
Bez doprovodu torpédoborců se ale okamžitě stala snadnou kořistí Němců. Rychle ji vyslídila ponorka U-101 s kapitánem Ernstem Mengersenem. Ten měl tehdy na palubě 14 torpéd a 26 min. Ze čtyř vypálených torpéd zasáhlo britskou loď jedno. Z palubních střelných zbraní pak Němci pálili na svou kořist i poté, co se britská posádka snažila potápějící se Gairsoppu opustit.
Útok nakonec přežil jediný muž, druhý důstojník R.H. Ayres. K pevnině se mu zcela vyčerpanému podařilo na záchranném člunu doplout za 13 dní.
Německý kapitán Mengersen padl ke konci války do britského zajetí, ale roku 1946 ho pustili.
Pro nacistické Německo byla ponorková válka po počátečních úspěších katastrofou. Úmrtnost posádek byla úděsná.
Ze 40 tisíc mužů na německých ponorkách zahynulo během 2. světové války asi 30 tisíc.
To znamená tři ze čtyř. Mnozí z mrtvých byli ještě děti. V "železných rakvích" sloužili i šestnáctiletí chlapci a na konci války veleli ponorkám také dvacetiletí.