Za nejednotu Evropy může arogance Západu, nastínil Busek

Zahraničí
5. 3. 2018 11:16
Erhard Busek.
Erhard Busek.

Arogance a neznalost starších členů Evropské unie vůči střední Evropě je důvodem hrozícího rozdělení Evropy na východní a západní. Agentuře APA to řekl bývalý rakouský vicekancléř Erhard Busek, kterému v pondělí vychází kniha s názvem Mitteleuropa Revisited (Střední Evropa v novém provedení), kterou napsal ve spolupráci s ředitelem vídeňské Diplomatické akademie Emilem Brixem. Vlivný politik Rakouské lidové strany (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze se rovněž domnívá, že EU nemá žádnou strategii, jak řešit problematiku uprchlíků.

"Západoevropané jsou vlastně na cestě k rozdělení Evropy," řekl Busek. Mnoho z toho, co se děje v takzvaných visegrádských státech - tedy Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v Česku - je podle 76letého představitele liberálního proudu v ÖVP politováníhodné, ale pochopitelné.

"Vždyť nikdo k visegrádským státům nepřišel a nediskutoval s nimi," tvrdí Budek. Místo toho jim prý byly zasílány dopisy s výtkami, co všechno dělají špatně. Překonání následků komunismu potřebuje čas, což starší členové EU "zcela podcenili" a nestaraly se o to, jaký je tam opravdový stav věcí, postěžoval si Busek, který je nyní šéfem Ústavu pro podunajský prostor a střední Evropu (IDM).

Rozhodující osobnosti v Evropské unii podle Buseka nevyvodily správné důsledky z rozšíření EU o bývalé komunistické státy. Důležité funkce v Evropské unii obsazují jen Západoevropané a chybí snaha vyhledávat středoevropské osobnosti. Předseda Evropské rady Donald Tusk plní pouze funkci "alibi", domnívá se Busek. Kromě toho se prý v Evropské unii nevěnuje dostatečná pozornost východoevropským jazykům.

Také Rakousko si těchto zemí podle Buseka všímá méně než ještě před třiceti lety a tradiční funkci mostu mezi východem a západem plní stále méně. "Vždyť u nás je už senzací, když nová ministryně zahraničí jede osobním vlakem do Bratislavy. Přitom by to měla být samozřejmost," poznamenal Busek s poukazem na nedávnou první zahraniční cestu šéfky rakouské diplomacie Karin Kneisslové.

Kladně vnímá Busek skutečnost, že zemím západního Balkánu byl předběžně přislíben vstup do EU v roce 2025, ale i v tomto ohledu mu chybí "konzistentní představa". Sám by volil radikální strategii a prostě tyto země přijal. "Jistěže v některých oblastech nesplňují podmínky. Ale ty neplní ani některé nynější členské státy," zdůraznil Busek.

V otázce postoje k uprchlíkům Busek lituje toho, že se nehovoří o příčinách a EU údajně chybí strategie. "Nevyhneme se otázce Afriky," upozornil Busek. Zatímco Číňané podle něj ukazují silný zájem o černý kontinent, evropská odpovědnost nesahá ani po Libyi. Posílena musí být pomoc při rozvoji funkčních států nebo spolupráce v oblasti školství, dodal Busek.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PICTURE ALLIANCE/Ernst Weingartner / CHROMORANGE

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ