Za nepokoje v Budapešti mohli politici i policie

Zahraničí
6. 2. 2007 21:20
bez popisku 1896
bez popisku 1896

Maďarská policie i maďarští politici sdílejí spoluodpovědnost za zářijové nepokoje v budapešťských ulicích, zřejmě nejhorší od pádu komunismu, během kterých byly zraněny desítky lidí. Vyplývá to ze závěrů vyšetřovací komise, jmenované premiérem Ferencem Gyurcsányem, které byly zveřejněny v úterý.

Protesty vypukly loni 17. září poté, co maďarský rozhlas odvysílal premiérův květnový projev před spolustraníky. Gyurcsány v něm přiznával, že předvolební lhaní o skutečném stavu země umožnilo socialistům vyhrát dubnové volby a zůstat u moci. Demonstrace za premiérovo odstoupení po několik nocí provázely násilnosti stoupenců krajní pravice a fotbalových fanoušků, kteří vtrhli i do sídla státní televize.

Násilí se do metropole vrátilo 23. října, při oslavách výročí protikomunistického povstání, kdy policie gumovými projektily, slzným plynem a vodními děly rozháněla tisíce protivládních demonstrantů. Pravicová opozice si pak vymohla vyšetřování policejního zásahu.

Podle zprávy vyšetřovací komise, čítající 263 stran, k nepokojům vedlo několik klíčových faktorů. Například obavy pramenící z nejistoty ohledně nových úsporných reforem, které Gyurcsányova vláda již oznámila, ale nedokázala je vysvětlit lidem. Současně si opozice přála využít situace ke svržení vlády.

Gyurcsány v inkriminovaném květnovém projevu vysvětloval socialistům, i velmi nevybíravým slovníkem, že je třeba zanechat lhaní a pustit se do nepopulárních reforem. Vláda pak ve snaze snížit rozpočtový schodek, nejvyšší v Evropské unii, zvýšila daně, seškrtala dotace na zdravotnictví či elektřinu pro domácnosti i propustila tisíce zaměstnanců.

Komise však kritizovala i nepřipravenost vedení země a policie zvládat krizové situace. Použití síly při policejním zásahu proti demonstrantům 23. října bylo podle expertů oprávněné. Ale policisté často zasahovali příliš agresivně a poranili desítky demonstrantů i kolemjdoucích.

"Nasazení policie bylo nezbytné vzhledem k početnosti a nepřátelskému chování agresivního davu, ale někteří policisté při uplatnění síly překročily hranice zákona (...). Síla se uplatňovala i vůči osobám, které už nebyly s to napadat či klást odpor," praví se ve zprávě.

Devítičlenná komise doporučila, aby žádný odsouzený výtržník nedostal milost, aby policie nesměla používat gumových projektilů při rozhánění davu a aby napříště směli zasahovat pouze speciálně vycvičení policisté.

Komise současně obvinila nejsilnější opoziční stranu Fidesz expremiéra Viktora Orbána, že svou snahou o svržení socialistické vlády "ohrozila parlamentní demokracii". Své pravomoci prý překročil i pravicový prezident László Sólyom. Ten po zveřejnění premiérova projevu obviňoval Gyurcsánye z rozpoutání "morální krize".

Ministerský předseda přivítal závěry komise jako podrobnou analýzu "bez zloby a bez nadržování jakékoliv straně" a přislíbil vyvodit z ní závěry.

Komise mimo jiné doporučila opět uplatňovat zákon zakazující veřejná shromáždění v okolí parlamentu či demonstrace trvající déle než 24 hodin.

Kossuthovo náměstí před parlamentem, kde se protivládní demonstrace na podzim po celé týdny odehrávaly, je od konce října nepřístupné veřejnosti. Zátarasy minulý pátek rozebrali opoziční poslanci. Ale po pár hodinách pořádkové síly zábrany znovu nainstalovaly a přitom rozehnaly několik desítek protestujících přívrženců opozice.

Autor: ČTK

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ