Za pád vládního letounu u Smolensku padl v Polsku první rozsudek

Zahraničí
21. 6. 2016 16:01
Trosky letadla po letecké havárii 11. dubna 2010 ve Smolensku, při které zemřel polský prezident Lech Kaczyńsky a velká část polské politické elity.
Trosky letadla po letecké havárii 11. dubna 2010 ve Smolensku, při které zemřel polský prezident Lech Kaczyńsky a velká část polské politické elity.

V Polsku v úterý padl první rozsudek související s havárií polského vládního letounu u ruského Smolensku, která si v dubnu před šesti lety vyžádala smrt stovky lidí, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského. Podmínečný trest vězení a finanční pokutu udělil varšavský soud bývalému zástupci velitele ochranky vládních činitelů Pawlu Bielawnému.

Soud shledal Bielawného vinným ze zanedbání svých povinností a z vystavení prezidenta Kaczyńského nebezpečí. Za to mu podle polských médií udělil podmínečný osmnáctiměsíční trest odnětí svobody a pokutu ve výši 10.000 zlotých (61.550 korun).

Polský vládní letoun s 96 osobami na palubě přepravoval 10. dubna 2010 prezidentský pár a další členy polské elity do Smolensku. Polská delegace měla v nedaleké Katyni uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků, které za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie jako potenciální odpůrce nastolení komunistických pořádků v Polsku.

Oficiální vyšetřování provedená Polskem a Ruskem dospěla k závěru, že neštěstí bylo způsobené lidskou chybou a špatným počasím. Polští vyšetřovatelé uvedli, že nehodu zavinili polští piloti s přispěním ruských dispečerů.

Polsko vede od loňského roku konzervativní kabinet strany Právo a spravedlnost (PiS), v jehož čele stojí bratr Lecha Kaczyńského Jaroslaw a která s výsledky vyšetřování nebyla spokojená. Nová vláda letos v únoru vyšetřování letecké nehody obnovila.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sergey Ponomarev

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ