Za pomoc s uprchlíky pomůže Berlín Turkům s urychlením víz

Zahraničí
18. 10. 2015 17:00
Německá kancléřka Angela Merkelová a turecký premiér Ahmet Davutoglu před Palácem Dolmabahce v Istanbulu.
Německá kancléřka Angela Merkelová a turecký premiér Ahmet Davutoglu před Palácem Dolmabahce v Istanbulu.

Maďarsko a Slovinsko o víkendu pokročily v regulaci přílivu uprchlíků po takzvané balkánské trase na západ Evropy: Maďaři postupným uzavřením celé své jižní hranice a Slovinci snahou o dohled nad tím, aby do země nepřibývalo více běženců, než jich zase odejde. Německá kancléřka Angela Merkelová, která opět kritizovala nedostatečně solidární rozdělení uprchlíků mezi členské země EU, podnikla první kroky k zastavení proudu uprchlíků u samotného pramene: přislíbila ústupky Turecku výměnou za to, že pohyb migrantů na svém území co nejvíce zablokuje.

Maďarsko dočasně obnovilo kontroly na hranici se Slovinskem, což je další hranice uvnitř schengenského prostoru, které se to dotklo. Budapešť tak reagovala na to, že po uzavření hranice s Chorvatskem se první stovky běženců z Chorvatska pokoušely do země dostat obloukem právě přes Slovinsko. To se tak o víkendu stalo novou tranzitní zemí pro stovky běženců poté, co Chorvatsko oznámilo, že bude přistěhovalce nyní vozit k hranici se Slovinskem, aby se vyhnuli Maďarsku a mohli pokračovat v cestě na západ. Jen během soboty do Slovinska vstoupilo asi 2700 uprchlíků.

Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec v pátek prohlásil, že Lublaň nebude příchodu migrantů bránit, dokud bude běžence dál přijímat Německo. Slovinsko stanovilo horní hranici pro přijímání uprchlíků na 2500 denně a nehodlá jich celkově přijímat neomezené množství, pokud nebudou pokračovat dál.

Jednání v Ankaře

Podobná regulace se očekává i od Chorvatska, Srbska a Makedonie. Chorvatská policie v neděli odpoledne už zablokovala desítky migrantů na hranici se Srbskem. Uprchlíci mají většinou namířeno do Německa, které ukázalo otevřenou náruč především uprchlíkům ze Sýrie. Merkelová před spolustraníky hájila svou politiku vůči uprchlíkům a kritizovala Evropskou unii za dosud nespravedlivé rozložení břemene přílivu uprchlíků. Během návštěvy Turecka slíbila v Ankaře výměnou za zastavení proudu běženců do Evropy, že se Berlín zasadí o urychlení procedur v udělování víz tureckým občanům a také rozhovorů o vstupu do Evropské unie.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu hovoří s německou kancléřkou Angelou Merkelovou během jejich setkání v Istanbulu.Ankara zopakovala názor, že by v severní Sýrii měla vzniknout bezpečnostní zóna, kde by se soustředili obyvatelé země prchající ze svých domovů, aniž by opouštěli svou zemi. Kritická byla k ruské letecké intervenci proti syrským povstalcům, což prý může vyvolat novou migrační vlnu.

Evropskou unii kritizovala i nevládní mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International. Vyzvala lídry Evropské unie, aby stavěli práva uprchlíků nad svými zájmy na ochranu hranic. V této souvislosti kritizovala plán EU nabídnout finanční pomoc a ústupky Turecku výměnou za to, že tato země zastaví masový přesun žadatelů o azyl do Evropy.

Pravděpodobně nenávist vůči cizincům a přistěhovalcům a nesouhlas se vstřícnou německou imigrační politikou byly motivací 44letého útočníka, jenž v sobotu pobodal a vážně zranil kandidátku na starostku Kolína nad Rýnem Henriette Rekerovou. Ta se dosud na magistrátu zabývala mimo jiné integrací a kandiduje s podporou Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Merkelové.

Napětí v Německu

Napětí vládne i v uprchlických táborech v Německu. Při hádce mezi somálskými uprchlíky v ubytovně v severoněmeckém Neuenkirchenu byl jeden z nich ubodán. V hamburském uprchlickém táboře v městské části Sülldorf v sobotu večer shořelo 14 obytných buněk. Policie předpokládá, že požár založil jeden z obyvatel zařízení.

Kvůli komplikovanému přístupu do Británie strmě roste počet uprchlíků v táboře přezdívaném Džungle ve francouzském přístavním městě Calais. Během tří týdnů se zvýšil ze tří tisíc na pět a půl až šest tisíc.

Uprchlická krize si nadále vybírá životy ve Středomoří. Řecké pobřežní hlídky nalézají každý den nové utonulé. Krutou daň si osud vybírá na dětech, které tvoří velkou část obětí.

Agentura Reuters se ve svém zpravodajství věnovala podmínkám zadržování uprchlíků v Česku. Zacházení z české strany označila za drsné.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Bulent Kilic

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ