Za práci v židovském ghettu náleží obětem <span>německá penze </span>

Zahraničí
2. 6. 2009 21:58
Mladí Židé pracující pod dohledem nacistických dozorců v Čenstochové.
Mladí Židé pracující pod dohledem nacistických dozorců v Čenstochové.

Mladí Židé pracující pod dohledem nacistických dozorců v Čenstochové.Lidé, kteří byli za války v židovském ghettu a pracovali tam, mají za tuto práci nárok na německý důchod. Rozhodl o tom německý Spolkový sociální soud v Kasselu. Senát uvedl, že na peníze z německého důchodového systému mají židovské oběti nacistů nárok i tehdy, pokud dostávaly za práci v ghettu nějakou odměnu.

Měsíčně by tak nyní mohly pobírat penzi 100 až 200 eur (asi 2670 až 5340 korun). Důchodová správa eviduje kolem sedmdesát tisíc žádostí.

Na soud se obrátili dva židovští muži a jedna žena ve věku od 80 do 87 let, kteří nyní žijí ve Francii a v Izraeli. Za války byli na územích Polska a Běloruska, která obsadili nacisté. Tam pak skončili v ghettech.

ČTĚTE TAKÉ: Papež v Izraeli: Holocaust nelze popírat ani zlehčovat 
                        Německo dá na záchranu tábora v Osvětimi milion eur

Jeden z žalobců pracoval jako elektromechanik u pošty, další dva pak v kožařské fabrice a v Říšských závodech Hermanna Göringa, které patřily v té době k největším německým koncernům. Za práci dostávali malé množství potravin či lístky, někdy ale i nějaké peníze. Soud rozhodl, že jim penze z německého důchodového systému náleží i tehdy, pokud pracovali za odměnu.

Věk ani výplata nemají vliv

Zeď krakovského ghetta dnes.Správa německého důchodového pojištění žádosti trojice o důchod před časem odmítla. Zdůvodnila to mimo jiné tím, že nedostávali žádnou mzdu. Když už nějaké peníze získali, většinou obnos rovnou převzala židovská rada. Stěžovatelka pracovala v ghettu navíc jako dvanáctiletá. Podle správy byla tehdy příliš mladá na to, aby mohla o důchod žádat.

Podle dnešního rozhodnutí soudního senátu nemá ani výše výplaty v ghettu, ani tehdejší věk žadatelů na nárok na penzi vliv. O příslušný německý důchod pak můžou žádat i lidé, jejichž plat v ghettu místo nich pobírala rada.

O takzvaných důchodech z ghett rozhodl soud po dnešním jednání. Zabýval se mimo jiné tím, jak a zda se liší práce v židovském ghettu od nucených prací v době druhé světové války. Řešil také to, jestli se dá jídlo považovat za mzdu. O rentách z ghett rozhodovaly už sociální soudy ve dvou německých zemích. Spolkový soud pokus správy důchodového pojištění o revizi jejich rozsudků odmítl.

Foto: Wikimedia Commons

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ