Za <span>urážku prezidenta EU</span> přijde europoslanec o peníze

Zahraničí
2. 3. 2010 21:29
Mokrý hadr? Prezident EU Herman Van Rompuy.
Mokrý hadr? Prezident EU Herman Van Rompuy.

Mokrý hadr? Prezident EU Herman Van Rompuy.Britský europoslanec Nigel Farage přijde o desetidenní gáži, protože řekl, že prezident Evropské unie Herman Van Rompuy "má charizma jako mokrý hadr a vypadá jako nižší bankovní úředníček". Urazil tak Belgii, odkud Van Rompuy pochází. O postihu dnes rozhodl předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, když se Farage odmítl omluvit. Poslanec tak přijde skoro o 3000 eur (84 000 korun).

Farage, kterého agentura AFP označila za "eurofobního", pronesl zmíněná slova minulou středu. Van Rompuye tehdy také obvinil, že chce skoncovat s národními státy (ve prospěch evropského "superstátu"), a řekl, že je to možná proto, že Van Rompuy pochází z Belgie, "což je ne-stát". Proti této urážce oficiálně protestoval belgický ministerský předseda Yves Leterme.

Dnes Buzek vyzval Farage k omluvě, ale ten to odmítl s poukazem na svobodu projevu. Kdyby se prý už měl někomu omluvit, byli by bankovní úředníci. Proti postihu se hodlá odvolat. "Nebudu se omlouvat Hermanu Van Rompuyovi. Nebudu se omlouvat Evropskému parlamentu. A určitě se nebudu omlouvat Belgičanům," prohlásil.

Foto: ČTK / AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Ve věku 81 let zemřel anatom Gunther von Hagens, vynálezce kontroverzní plastinace těl

Zahraničí
27. 7. 2026
ilustrační obrázek

EU posílá desítky letadel a tisíce hasičů do boje s požáry ve Francii a Španělsku

Zahraničí
27. 7. 2026
Zástupce policejního náčelníka v Seattlu Tyrone Davis spolu se starostkou Seattlu Katie Wilsonovou hovoří na tiskové konferenci po střelbě na gastronomickém festivalu

Krvavý incident v Seattlu: Při střelbě na festivalu zemřeli tři lidé, mezi zraněnými je i dítě

Zahraničí
27. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ