Zabijácké drony USA kazí kšeft s bezpilotními letadly

Zahraničí
9. 11. 2013 07:30
Predátor ve službách americké armády.
Predátor ve službách americké armády.

Drony nemají právě nejlepší image. A zhoršuje se tím více, čím více Spojené státy stupňují útoky s nimi proti skutečným a domnělým teroristům na různých místech světa. Při misích proti zlu ale umírají i nevinní civilisté. Výrobci bezpilotních letadel na vlastní kůži cítí, že to škodí obchodu. A to je  tento byznys zatím v plenkách a drony jsou mnohde teprve na začátku svého vývoje. 

Výrobcům dronů zabijáků dosud mohlo být svým způsobem jedno, co si o nich veřejnost myslí. Razantně stoupající počet útoku s těmito stroji nijak nesnižoval zájem armády a tajných služeb o tyto stroje.

Příprava amerického armádního dronu na misi.To se ale začalo postupně měnit letos v květnu, kdy americký prezident Barack Obama oznámil novou fázi boje s terorismem - a současně brzký konec masové války s drony. Počet útoků s nimi pomalu klesá už od roku 2011 a nyní se dostal na úroveň před Obamovým nástupem do Bílého domu. 

"Prodeje dronů byly dosud vázány na konflikty," říká magazínu "Der Spiegel" Chris Day, který byl dlouho expertem na vývoj těchto letounů na britském ministerstvu vnitra a nyní pracuje pro jejich rakouského výrobce Schiebel. Nyní se ale podle něj vojenský trh blíží téměř nule.

"A doba do příštího velkého konfliktu může být pro mnoho podniků příliš dlouhá na to, aby přežily," konstatuje Day s jistou dávkou cynismu. Podobně se vyjadřují různí výrobci dronů.

Nejistota, která panuje v branži, byla cítit i na nedávném jednání Association for Unmanned Vehicle Systems International (AUVSI), které se konalo v Kolíně nad Rýnem. Probléme pro západní firmy je, že když klesne zájem ze strany vojáků, zůstává jen civilní trh. A ten se potýká se dvěma hlavními potížemi:

Prostesty proti špiclování ze strany NSA a úřadů ve Washingtonu.1) Zapojení dronů do civilního letectví je ještě málo rozvinuté, mezinárodně platné regulace na sebe nechají čekat ještě roky.

2) Drony hrají většinou ve veřejných debatách roli zabijáckých strojů a narušitelů soukromé sféry. Pokud chybí společenský souhlas, může to zabrzdit, či dokonce zastavit technický vývoj těchto letounů.   

Dronoví optimisté

Nejsou ale jen skeptici. Podle Franka Brennera, generálního ředitele úřadu EU pro leteckou dopravu Eurocontrol, považuje pověst dronů za lepší, než většina zástupců této branže. Podle něj je veřejnost zatím "široce neutrální". Pokud by se stalo image dronů ještě negativnější, pak by se tato technologie už nedala dále vyvíjet a nasazovat.

Jako hororové případy můžou posloužit chvílemi až hysterické debaty o geneticky změněných potravinách, jaderná technologie či Google Street View. To podle Brennera hrozí i dronům. Velký veřejný zájem o ně a obavy z nich ale teprve přijdou, míní.

CAMCOPTER S-100.Otázkou je, zda je na to toto odvětví připraveno. Pochybnosti vyvolávají už samotné interní debaty o názvu "dron", který se řadě expertů zajídá, nicméně ve veřejnosti se prosadil.

Přitom se s ním spojují představy o plně automatických zabijácích, což si tento technicky velmi složitý přístroj nezaslouží.

Branže na to reaguje zčásti až úsměvně. Objevují se snahy výraz "dron" vymazat ze slovníků. AUVSI se například snaží etablovat jako nový název RPAS (Remotely Piloted Aerial Systems). Takové snahy se už ale zdají předem marné, už jen kvůli výslovnosti.  

Většina odborníků prosazuje jako správnější už existující výraz bezpilotní letoun (UAV).   

Branže si dále stěžuje, že o "mírovém" využívá dronů se hovoří jen velmi málo, ba téměř vůbec ne. Přitom jejich nasazení třeba při lesních požárech, v archeologii či údržbě infrastruktury mnohonásobně převažuje nad využitím vojenským.

UAV Drac Tracker.Drony mění válku k lepšímu?

Dokonce ani při bojovém nasazení nejsou drony jen nástrojem ďábla. UAV mění charakter války. A to i k lepšímu, argumentují jejich výrobci. Dnes se vystřelují jen jednotlivé rakety na místo, které by se dříve možná plošně bombardovalo, tvrdí Chris Day.

V takovém Afghánistánu zachránily drony životy tisícům západních vojáků, když odhalovaly nástražné výbušné pasti. Že ale drony usmrtily v Afghánistánu, Pákistánu či Jemenu možná až stovky civilistů, o tom jejich výrobci nehovoří rádi. "Válka je prostě hnusná," říká Day. "Nikdy nebude sterilní".

"Pokud to půjde dále tak, jako dosud, ztratí evropský letecký průmysl do pěti deseti systémové schopnosti tyto systémy vyrábět," varuje Aimo Bülte, šéf výzkumného a vývojového oddělení Cassidian, dceřiné společnosti EADS.

UAV Talarion.Vývoj velkého UAV navíc znamená i velké výdaje. "Musíme si být jisti, že se naše investice vyplatí," dodává.

Bülte proto na setkání v Kolíně požadoval státní podporu. "Bez podpory naší vlády bude těžké vyvinout náš první UAV," tvrdí.

Analytici ale zatím nepropadají skepsi a předvídají, alespoň zatím, trhu s drony slušný růst. "UAVs zůstávají nejdynamičtějším růstovým sektorem v celosvětovém leteckém průmyslu, prohlásila konzultační firma Teal Group při zahájení letošní letecké šou v Le Bourget.

V Evropě vidí nejrůžověji svou budoucnost výrobci malých modelů dronů - v Německu třeba EMPT v Penzbergu a Ascending Technologies v Krailingu. Pokud jde o Mikro-UAVs, jsou německé podniky na světové špici, tvrdí experti. Jejich knihy objednávek prý jsou naplněné k prasknutí.

md-4-1000 je mikrodron ve službách průsmyslu. 

Autor: Petr PodanýFoto: Pentagon , microdrones.com, cassidian.com, schiebel.net

Další čtení

Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025
Vatikán dnes (v úterý) poprvé ukázal tělo papeže Františka v rakvi.

Pohřeb papeže bude asi v sobotu. Přijede Macron, Zelenskyj i Trump

Zahraničí
22. 4. 2025
Sbírka věcí po Židech v koncentračním táboře Osvětim

Svědků holokaustu ubývá. Na světě je už jen 200 tisíc Židů, kteří viděli a přežili

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ