Záchranáři definitivně ukončili pátrání po pohřešovaných z výletní lodě Costa Concordia, která ztroskotala v polovině ledna u italských břehů. Podle agentury AFP bylo důvodem rozhodnutí nevystavovat potápěče přílišnému nebezpečí.
"Hledání uvnitř lodě pod vodou jsme definitivně zastavili," řekl mluvčí záchranářů. Služba civilní ochrany rodinám pohřešovaných a ambasádám jejich zemí vysvětlila, že v potopené části vraku už nejsou bezpečné podmínky pro další pátrání.
Záchranáři se tak rozhodli na základě zjištění, že se deformoval trup lodi v místech, kde byly v posledních dnech v rámci pátrání udělány otvory. Vznikla obava, že by potápěči mohli uvíznout v zatopených prostorách v hloubce až 20 metrů. Pokračovat ale bude hledání po pohřešovaných v prostorách vraku nad vodou a kolem ztroskotaného obřího plavidla.
Potápěči v lodi Costa Concordia našli 17 obětí, nezvěstných zůstává 15 osob, upřesnil krizový štáb na ostrově Giglio, u jehož břehů loď před dvěma týdny narazila na útes.
Protože už není žádná naděje, že by se ve vraku našel někdo živý, soustřeďují se nyní experti na zabránění ekologické katastrofě. Kvůli špatnému počasí ale zatím nemohlo začít přečerpávání 2380 tun pohonných hmot z lodi, která uvízla jen 30 metrů od břehu. Vedení společnosti, které loď patří, ujistilo, že pumpování začne do 24 hodin.
I poté, až se počasí umoudří a přečerpávání začne, potrvá zhruba dva týdny vyprázdnění nádrží, které obsahují zhruba polovinu paliva naloženého před vyplutím lodi. Prozatím technici umístili bezpečnostní zábrany kolem otvorů, jež byly v trupu lodě vytvořeny ve výšce palivových nádrží.
Vedení toskánské námořní správy sdělilo, že nebyl stanoven termín pro odstranění vraku, ale že by se tak podle zvláštního zmocněnce pro řešení nehody Franka Gabrielliho mělo stát za sedm až deset měsíců.
Společnost Costa Crociere, která plavidlo provozovala a jejíž kapitán zřejmě nehodu zavinil, nabídne každému z pasažérů odškodnění ve výši 11 000 eur (asi 280 000 korun) a kromě toho 3000 eur jako náhradu za jízdenku, za cestovní náklady a za náklady na lékařské ošetření. Jde o 3206 osob z 61 zemí. Na lodi byla také tisícovka členů posádky ze čtyřiceti zemí.