Areál bývalého koncentračního tábora v Dachau nebude sloužit jako dočasná ubytovna pro žadatele o azyl v Německu. Bavorská zemská vláda zamítla příslušné plány radnice v Augsburgu, uvedl dnes deník Die Welt. Záměr využít areál bývalého koncentračního tábora pro uprchlíky kritizovaly německé židovské organizace.
Augsburská radnice chtěla využít pro ubytování necelé stovky žadatelů o azyl jednu z budov takzvaného vnějšího tábora v Dachau. Přímo v ní bylo v době druhé světové války umístěno až dva tisíce lidí nuceně nasazených na práci pro nacistické Německo. Po osvobození koncentračního tábora budova sloužila americké armádě jako sklad a garáž pro vojenská vozidla.
Záměr augsburské radnice kritizovaly německé židovské organizace. Podle nich by proměna části koncentračního tábora v ubytovnu pro žadatele o azyl znamenala krok ke smazání vzpomínek na nacistická zvěrstva za druhé světové války. Šéfka mnichovské židovské komunity Charlotte Knoblochová uvedla, že uskutečnění záměru by byl mimořádně špatný signál v době, kdy se v Německu zvýšil počet antisemitských útoků.
Bavorská zemská vláda nyní záměr augsburské radnice zamítla. V budově by podle jejího názoru měly vzniknout památník a muzeum, které budou připomínat historii koncentračního tábora.
Německo se potýká s mimořádným přílivem žadatelů o azyl. Loni ministerstvo vnitra obdrželo přes 200 tisíc žádostí, což je o 60 procent víc než v roce 2013 a nejvíc od poloviny 90. let.
Velkou část běženců tvoří lidé, kteří prchají před občanskou válkou v Sýrii. Kvůli velkému náporu žadatelů o azyl jsou uprchlické tábory přeplněné, mnoho lidí musí přespávat v provizorně přistavených kontejnerech nebo ve stanech a spolkové země hledají způsob, jak jim zajistit náhradní ubytování.