Už zhruba rok jsou v oběhu nové pětieurové bankovky. Staré se v běžném životě už téměř neobjevují, lidé jimi platí jen málo, přestože ještě drtivá většina nebyla stažena z oběhu. Kam se staré pětieurovky poděly, je záhada.
Nové pětieurové bankovky se začaly dávat do oběhu před deseti měsíci, od té doby postupně vytlačily své předchůdce. Bankomaty vydávají už jen nové exempláře a rovněž při placení v supermarketech či restauracích se papírový peníz na odpis, který ve svém vodoznaku a hologramu ještě nemá řeckou mytickou postavu Europu, téměř nevyskytuje.
Například podle německé Bundesbanky jsou 92 procenta papírových pětieurovek, které přijímají obchodníci a jiné podniky, nové exempláře. Pouhých osm procent pochází ze staré série.
A v tom je ten problém. Na starý typ bankovek už člověk narazí jen zřídka, ale přesto někde jsou. Někde musejí být. Ale kde? Jak upřesňuje Bundesbanka, starých pětieurovek je z celkového počtu bankovek téže nominální hodnoty stále ještě 74 procent. Tři čtvrtiny pětieurovek jsou tedy staré bankovky, přesto se v běžném životě setkáváme téměř jen s novými.
Jak tento rozdíl vysvětlit? Je možné, že mnoho starých bankovek je někde mimo země eurozóny. Dále je pravděpodobné, že hodně jich hromadí Evropané doma, pod matrací, v krabici...
Tento fenomén je známý. Například Němci a milovníci bývalé německé měny si ještě stále nevyměnili za eura asi 13 miliard marek (Deutsche Mark). To je více než 6,6 miliardy eur (zhruba 181 miliard Kč). Kdybychom to rozpočetli na občany Spolkové republiky, tak by každý dosud někde skladoval 80 eur (asi 2200 Kč).
I z tohoto pohledu je možné, že hodně pětieurovek si Evropané stále někde "syslí". Někde se jich více či méně toulá 1,2 miliardy kusů. Celkem bylo dosud vytištěno 1,6 miliardy pětieurových bankovek.
Pokud to rozpočteme na počet obyvatel eurozóny, připadají na každého z nich čtyři staré pětieurovky. Když vezmeme v úvahu, že euro se jako neoficiální měna používá i v dlouhé řadě dalších zemí, pak se podle expertů po nějaké době ještě část starých pětieur vrátí, ale většina zůstane navždy někde uložena.
Ať už jsou důvody jakékoli, šetření, sběratelství, nostalgie, zapomětlivost..., majitelé starých papírových peněz by si měli uvědomit, že je z řady důvodů lepší schraňovat ty nové. Mají nejen jiný barevný odstín (šedou nahradil zelený tón), ale, jak jinak, i další bezpečnostní prvky. A také více vydrží, čemuž napomáhá i speciální lak na jejich povrchu.
S novými bankovkami přichází i nové, přesněji další písmo - cyrilice. Konkrétně EBRO (euro). Napříště už nebude určující, které země jsou v eurozóně, ale rozhodující je členství v EU.
Nové pětieurovky jsou však teprve začátek. Už letos 22. září přijdou do oběhu první nové desetieurovky. Na rok 2015 jsou v plánu nové dvacetieurovky.
Nezbývá než vyčkat, kolik těch starých zase navěky "zmizí".