Záhadná smrt egyptského miliardáře v Londýně

Zahraničí
28. 6. 2007 11:28
Svatební foto Ašrafa Marvána a Múny Násirové, vlevo Gamál Násir
Svatební foto Ašrafa Marvána a Múny Násirové, vlevo Gamál Násir

Svatební foto Marvána a Múny NásirovéBankéř, který byl obviněn ze spolupráce s Mosadem, se svěřil příteli, že se bojí o život. Ve středu byl nalezen mrtev pod balkonem svého londýnského bytu.

Miliardář Ašraf Marván (63), zeť egyptského prezidenta Gamála Abdan Násira, byl zřejmě úkladně zavražděn, a to vyhozením z balkonu svého bytu ve čtvrtém patře.

Přátelé finančníka, který býval podílníkem ve fotbalovém klubu Chelsea, podle britských Times na policii vypověděli, že se Marván obával atentátu již tři roky. Tehdy byl označen za spolupracovníka izraelské tajné služby Mosad. Prý měl Izraelcům poskytnout tajné informace o invazi Egypta do Izraele v roce 1973.

Některé zprávy z minulé noci říkají, že si vzal život, protože mu lékaři našli závažnou chorobu. Ať sebevražda či ne, jeho smrt zasáhla spoustu lidí po celém Blízkém východě i nejbohatší lidi Británie.

Mezi jeho přátele patřil obchodník se zbraněmi Adnan Chašugí (71; Khašoggi), současný předseda fotbalového klubu Leeds United Ken Bates (75), který v letech 1982-2004 předsedal Chelsea a byl jejím majoritním vlastníkem, libyjský diktátor Muammar Kaddáfí (65), nebo již zesnulý známý obchodník a šéf koncernu Lonrho Tiny Rowland.

Marvána jako agenta identifikoval Harold Bloom (76), redaktor amerického časopisu Vanity Fair, ve své knize Předvečer zhouby, kde detailně popisuje jeho zapojení do jomkippurské války.

V šedesátých letech se Marván oženil s Násirovou dcerou Múnou, která mu dala dva syny. Jako zeť prezidenta Násira, který zemřel v roce 1970, patřil do úzkého okruhu lidí kolem jeho nástupce Anvara Sádáta.

Identita agenta byla dobře chráněna, byl popisován jako „Zdroj“. Vědělo se jen, že to je někdo vysoce postavený v egyptské vládnoucí vrstvě. Z publikovaných účtů vedly nitky až k Marvánovi, který v roce 1969 vstoupil do jedné evropské ambasády Izraele a nabídl své služby. V dalších letech přinesl informace, které se později ukázaly pro Izrael jako nedocenitelné.

Marván vždy považoval za svůj domov Londýn, ačkoliv jeho peníze proudily po Arabském světě. Vlastnil mimo jiné hotel Son Vida, jeden z nejlepších na Mallorce. Svůj tříprocentní podíl v Chelsea prodal současnému majiteli Romanu Abramovičovi. Některé zdroje tvrdí, že býval i překupníkem zbraní.

Na fotografii: Svatba Ašrafa Marvána a Múny Násirové, vlevo je otec Gamál Násir, 7. červenec 1966

FOTO: ČTK

Autor: - els -

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ