Zájem o referendum obří. Možné odtržení vyvolá státní krizi

Zahraničí
18. 9. 2014 13:15
Skotský první minsur Salmond - vášnivý a uznávaný zastánce nezávislosti.
Skotský první minsur Salmond - vášnivý a uznávaný zastánce nezávislosti.

Tisíce skotských voličů se dnes ještě za ranní mlhy vydaly k hlasovacím místnostem, buď podpořit nezávislost Skotska, nebo se vyslovit pro setrvání ve svazku s Anglií. Přestože referendum vzbuzuje velké nadšení i obavy, atmosféra je podle hlasujících přátelská. V referendu, které rozhoduje o možném rozpadu Británie, se očekává rekordní účast, až kolem 80 procent. Unie Skotska a Anglie stará víc než 300 let čelí vážné hrozbě zániku a následné komplikace děsí londýnskou vládu i trůn. Obavy z vážných problémů panují i v Bruselu. Výsledky se čekají v pátek.

"Mělo by být Skotsko nezávislou zemí?" zní otázka referenda, na niž podle průzkumů do poslední chvíle neznalo odpověď několik set tisíc lidí. Právě váhaví mohou podle médií o výsledku rozhodnout, protože průzkumy před referendem byly velmi těsné.

Voliči pouštějí hlasovací místnost.Na výsledky si řada voličů počká v hospodách, které dostaly povolení zůstat otevřené celou noc.

"Právě jsem odevzdal svůj hlas proti nezávislosti. Takhle rušno ještě v naší volební místnosti v půl osmé ráno nebylo," citoval jednoho z voličů deník The Guardian.

"Neuvěřitelné fronty před volební místností v sedm ráno. Pochybuji, že něco podobného ještě někdy uvidím," uvedl další z hlasujících podle zmíněného britského listu.

The Guardian připomněl, že skotské úřady slíbily, že "každý, kdo chce hlasovat, dostane příležitost" a že každému voliči ve frontě po 23.00 SELČ - kdy se hlasovací místnosti oficiálně uzavřou - bude povoleno vhodit lístek.

Také čtyřiatřicetiletá Charlotte Farishová z Edinburghu spěchala dnes k volební urně brzy, aby se ke skotské nezávislosti vyjádřila ještě předtím, než odvede své dvě děti do školy a odjede do zaměstnání. "Miluji svou zemi a nechci být svědkem její zkázy," vysvětlila Farishová svůj hlas proti samostatnosti Skotska.

 

Opačného názoru byla na stejném místě šestatřicetiletá Sarah Rowellová pracující na univerzitě. "Hlasovala jsem pro, protože si myslím, že by Skotsko mělo mít možnost rozhodovat o svých záležitostech samostatně," řekla.

Samostatnost podpořil i podnikatel jménem Ron, který jako první přišel hlasovat do volební místnosti v centru Edinburghu. "Na tuto příležitost jsem čekal celý život. Je načase odtrhnout se od Anglie. Dávám své 'ano' nezávislosti," prohlásil.

Volební místnost na skotské vysočině.Výsledek referenda je těžké předpovědět, protože průzkumy veřejného mínění z posledních dnů byly velmi těsné. Stoupencům jednotné Británie dávaly mírnou převahu 51 až 53 procent hlasů, přičemž na 600 lidí zůstávalo do poslední chvíle nerozhodnutých. K hlasování se přitom registrovalo kolem 4,3 milionu voličů.

I přes vzrušené diskuze a hektickou volební kampaň obou táborů z posledních dní se očekává, že hlasování proběhne v klidu a bez incidentů. Na sociálních sítích se objevily i fotografie zobrazující stoupence obou táborů v přátelském objetí.

"Výsledek bude důležitý nejen pro nás, ale také pro naše děti a vnoučata. Atmosféra je však přátelská. Nemyslím si, že tady bude nějaké napětí," konstatoval devětapadesátiletý Tom Dumphie, který byl dnes první ve frontě před základní školou Mill of Mains ve městě Dundee.

Spořádaný rozvod? Předběžné výsledky hlasování mají být podle britského tisku zveřejňovány v pátek mezi 03.00 a 07.00 SELČ a řada Skotů na ně bude čekat u piva.

Skotské hospody požádaly o povolení podávat alkohol po celou noc a úřady jim to schválily, ačkoli policie toto rozhodnutí označila za "naprosté šílenství" a varovala před možnými rvačkami.

"Budu sedět s pivem v ruce a sledovat přicházející výsledky," popsal své plány na nadcházející noc volič Thomas Roberts, který podpořil skotskou nezávislost s tím, že vidí budoucnost nezávislého Skotska optimisticky.

Robertsovo nadšení ani v nejmenším naopak nesdílí finanční poradce Michael MacPhee, který prý výsledky bude sledovat "s obavami". Nezávislost Skotska je "ten nejpitomější nápad, jaký jsem kdy slyšel", řekl MacPhee.

Den pravdy

Hlasování předcházela emotivní kampaň doma i projevy obav v zahraničí. Prezident USA Barack Obama ve středu jen několik hodin před začátkem hlasování dal na Twitteru volný průchod svým nadějím, že Británie jako velký partner Ameriky zůstane "silná, robustní a jednotná".

Referendum bylo tématem číslo jedna pro ranní britský tisk, který v úvodnících označil dnešek za "den pravdy". Podle deníku The Times může být "rozklad Spojeného království okamžitý". Podle listu The Guardian "4 285 323 skotských voličů má 15 hodin na to, aby rozhodli o osudu své země".

Zastánce samostatnosti Skotska v Edinburgu.Deník Daily Mirror vyzval Skoty, aby "nenechali slunce zapadnout nad 307 lety společných dějin". Volte "ne" a zachovejte Británii skutečně velkou, vzkázal list do Skotska.

Dnešního referenda se mohou zúčastnit registrovaní voliči starší 16 let a žijící ve Skotsku - čili i Neskotové; naopak Skotové s bydlištěm jinde toto právo nemají. Zaregistrovat se přišlo neuvěřitelných 97 procent oprávněných voličů. Otevřeno je 2600 hlasovacích místností, urny z odlehlých skotských ostrovů budou dopravovat vrtulníky.

Skotům nyní nezbývá než "vote and pray", tedy jít volit a pak se modlit, jak uvádějí komentáře na Twitteru pod snímkem jednoho z edinburských kostelů, který dnes slouží současně jako místo, kde se věřící obracejí k Bohu, i jako volební místnost.

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ