Itálie
Zakladatel fašismu Mussolini byl zastřelen bez soudu při útěku

28.04.2020 06:21

Diktátor Benito Mussolini, známý jako Duce, stál u zrodu první fašistické organizace, která více než 20 let ovládala Itálii. K moci ho vynesla touha řady Italů po obnově stability a velmocenském postavení jejich země, které ve svém socialisticko-populistickém programu sliboval.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • David Lejdar (2 hlasy) 28.04.2020 13:54

    Obzvláště v 30. letech byli režimy v Itálii a Německu financované...

  • ABR 001 (2 hlasy) 28.04.2020 11:56

    V čem měl nacismus blíže ke komunistům? Na rozdíl od fašistické...

  • ABR 001 (2 hlasy) 28.04.2020 11:23

    " dovedete si představit, že by třeba komunisté sesadili Gottwalda a...

  • cestmir beranek (2 hlasy) 28.04.2020 08:54

    " v létě 1943 fašistická Velká rada převedla výkonnou moc na krále a...

  • ABR 001 (1 hlas) 28.04.2020 11:38

    První československý premiér, Karel Kramář, zklamán výsledkem...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Největší italský socialista všech dob, ennito Mussolini. Fašismus je italské jméno pro státní socialismus.

0 hlasů

Obzvláště v 30. letech byli režimy v Itálii a Německu financované půjčkami od firem v USA.

Jedna z postav při tom byl Američan John Jay McCloy, který byl po válce Vysokým komisářem v Německu. Z té pozice udělil milost například zbrojařskému industriálovi A. Kruppovi, s navrácením veškerého majetku. Tím majetkem ta rodina Krupp značně profitovala během války, z plenění, otrocké práce (včetně mrtvých v těch firemně-pracovních lágrech), a i ze značné blízkosti k Hitlerovi (viz například Lex Krupp, 'zákon' od Hitlera ve prospěch té rodiny, roku 1943 několik měsíců po té, co byla například Bitva u Kursku, s více než 232.000 padlými). A poválečně se vesele pokračovalo, a dnes se jméno "Krupp" například v EU možná zná z kauzy podplácení v Řecku za účelem prodeje ponorky.

A ten McCloy, ten byl ve střetu zájmů, neboť se argumentativně při té milosti řídil tím, aby se nějaký trest nezřítil i na něj jak byl evidentně více zapleten do budování těch režimů než kdejaký pruský sedlák a dělník.

To celé stručně řečeno proč přemýšlím o tom, že by se v rámci znovuobnoveného Pruského státu zabavilo majetek tomu podniku vzešlým od Kruppa (s následným soudním procesem ohledně toho, jestli se ten majetek tomu podniku vrátí nebo jestli se stává státním majetkem).

Co Vy na to? Překračoval bych tím "přípustnou mez", nebo to dává možná takový smysl, že se spíše díví proč se tak nestalo jíž v rámci celé EU (obzvláště když takový podnik má nemálo peněz z veřejných rozpočtů) ?

2 hlasy

" dovedete si představit, že by třeba komunisté sesadili Gottwalda a předali moc někomu jinému? "

Ano dovedeme, všichni co si pamatujeme na prosinec 1989. Husák abdikoval, a komunisté obratem zvolili prezidentem ČSSR Václava Havla.

Pro ty, co v letech 1988 až 1989 pravidelně poslouchali Svobodnou Evropu, to nebylo až takové překvapení, navíc v té době, jak se později přiznalo, už i komunisté plánovali dosadit Havla do významné ústavní funkce.

2 hlasy

Tak ono ohledně toho v článku citovanému šlo specificky o přesun "výkonné moci", od "vlády" ke "hlavě státu". Například v ČR je výkonná moc poněkud rozdělená mezi vládou a prezidentem, mezitím co například v Německu docela mezi "zemskými vládami a spolkové národní vládě". A pokud k takovému přesunu nějak dochází, tak ono jíž to obyvkle stojí za zmínku, nápodobně i ohledně dalších "mocí" - viz například získání legislativní moci Hitlera v roce 1933, čímž docela ihned rozšířil potírání jakékoliv opozice pro své vlastní postavení (specificky cenzura tisku, zákaz politické strany, rozpuštění zemských sněmů, zrušení zemsých občanství, jako například pruského, a další).

0 hlasů

" v létě 1943 fašistická Velká rada převedla výkonnou moc na krále a Mussolini byl internován." dovedete si představit, že by třeba komunisté sesadili Gottwalda a předali moc někomu jinému? V době sesazení Mussoliniho ještě nebyla Itálie krom Sicílie obsazena a naopak Spojenci se "zasekli" u Anzia. Oni ti fašisté byli dost populární i proto, že výrazně pozvedli průmysl a z původně silně agrární země dokázali udělat zemi s celkem silným průmyslem. Na rozdíl od Nacistů v Německu nepronásledovali Židy (to přišlo až po obsazení nacisty) a ani to pronásledování protivníků nebylo většinou tak divoké jak se píše. Třeba komunista Malaparte byl sice zavřen, ale následně propuštěn a stal se dopisovatelem při italské armádě v SSSR, opět dovedete si představit, že by se nějaký novinář zavřený komunisty byl propuštěn a následně psal a publikoval o válce třeba v Afghánu z pohledu komunistů? Mussolini byl poměrně zvláštní postava a na italy působil natolik, že na něj dodnes mnozí vzpomínají, měl jistě hodně záporných stránek, ale pro Italy i některé kladné. Za něj se stavěla města, rozšiřoval se průmysl, vysoušely bažiny... Dokonce byl ve 30´letech brán jako příklad hodný následování (na to se rádo zapomíná) Záporné stránky se projevily už napadením Habeše (Etiopie tehdy neexistovala), kde byly proti Habeši použity i otravné plyny, Krom Albánie napadl i Řecko a zde dostal docela "na zadek", takže mu museli nacisté přijít na pomoc. Podobně to dopadlo i v Lybii kde se pokusil napadnout Brity v Egyptě a opět ho nacisté tahali z bryndy. Bohužel si mnozí, levicí napadení pisálci, neuvědomují, že je zásadní rozdíl mezi fašizmem a nacizmem. Fašizmus je korporativní zřízení, kde existuje cosi, co se podobá demokracii, i když "volby" jsou dány z několika skupin. Jednou jsou "zaměstnanecké svazy", něco podobné středověkým cechům, další byly zástupci zaměstnavatelů a poslední pak zastupovaly politické subjekty, tedy právě fašisty. Ale i nadále jmenoval vládu král, který byl pořád formálně hlavou státu. Ono je to docela složité a hlavně hodně odlišné od toho co levice vypráví. Ostatně i to zastřelení Mussoliniho bylo možná jinak. Jedna verze je ta o partyzánech, ovšem další je, že byl Mussolini zastřelen agentem britské tajné služby. Oni i ti partyzáni v Itálii nebyli často levicoví, ale působili s podporou Britů. Lze asi říci že prvních asi 10 let bylo působení Mussoliniho spíše pro Itálii příznivé, později rozhodně nepříznivé. Na rozdíl od komunistického pohledu to není tak černobílé. Komunisté ostatně mají z Mussoliniho pupínky i proto, že byl původně sociální demokrat a soudruh Lenin v době kdy po WW I od socanů Mussolini odešel, psal VIL soudruhům v Itálii, co že to udělali, že od nich soudruh Mussolini odešel :-) to se samozřejmě do levicového pohledu moc nehodí a na humanitních fakultách se to nejspíše nezmiňuje :-) Plést si nacisty a fašisty je hloupé, nacizmus měl blíže ke komunistům, a také se choval mnohem hovadštěji.

2 hlasy

Zadlužovat veřejné rozpočty aby se dalo peníze zaměstnavatelům za účelem "pracovních míst a hospodářského růstu", to je běžná praxe například u vícero vlád (v) EU a USA. A byť se oni oslavují, jak to přece "bezva" umí na základě hrstky jími vybraných indikátorů v rámci systému, který spoléhá na nekonečný, na neutichající hospodářský růst, na stabilní měnový trh, apod., aby se razdva nemělo stav v kterém se nemá na platy učitelů, na opravu a správu silnic, atd. atd., tak ono to není vyloženě něco co by takto vyžadovalo jakýkoliv úm.

1 hlas

V čem měl nacismus blíže ke komunistům? Na rozdíl od fašistické strany, DAP ani DSP (která se později sloučila s DAP, je to ta strana, kvůli které Adolf Hitler teatrálně opouští DAP, aby byl později straníky zastaven), nezaložili významní členové SPD (začátkem 30. let část národních bolševiků vstoupila do NSDAP, zbytek volil návrat do SPD).. Navíc v NSDAP byl podobný vývoj jako u Národní strany fašistické, kdy se prosadilo umírněné křídlo Adolfa HItlera. Radikální křídlo NSDAP vedl Otto Strasser, což byl původně sociální demokrat (až do potlačení povstání v Porůří, kdy SPD ostudně zradila dělnickou třídu), ten byl ale v roce 1926 na sjezdu poražen (další z radikálů, dr. Joseph Goebbels se pak stává věrným stoupencem Adolfa Hitlera, který ho přesvědčí slibem, že na socializaci Německa přijde čas až po vyhrané válce). Taková zajímavost, Otto Strasser s částí stoupenců odešel z NSDAP, založil stranu Revolučních národních socialistů (Černá fronta), po čase přesídlil do Československa (byl obdivovatelem T.G.M.) Zde v Československu měli rozhlasovou vysílačku, byla to ta, kterou zlikvidoval nacistický agent bombovým atentátem.

2 hlasy

První československý premiér, Karel Kramář, zklamán výsledkem Národních demokratů (za první republiky, liberální strana jako ODS, ODA, OH, US, TOP09) v prvních parlamentních volbách prohlásil, že když to nepůjde cestou parlamentní, tak to půjde cestou fašistickou (na což naštěstí tento již poněkud dementní stařík ani náhodou neměl).

Ačkoliv byl Mussolini socialista, tak jeho fašistická strana získala mnoho spojenců a obdivovatelů i mezi liberály a konzervativci. Například v Itálii v roce 1921 a 1924 utvořili fašisté společně s liberály (s pravými, levými i ultralevými kromě republikánů) společnou volební stranu, v roce 1924 se přidala i lidovci (po válce křesťanští demokraté) kteří byli koaličními partnery fašistů již od roku 1921.

Například Švédsku založili první fašistkou stranu Mladí konzervativci (mládežnická organice konzervativní strany), a nikoliv sociální demokraté.

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov