Zaplaví EU homosexuálové z Afriky a dalších kontinentů?

Zahraničí
14. 7. 2013 07:00
Homosexuální aktivista dostává nakládačku při jednom prostestu v Moskvě.
Homosexuální aktivista dostává nakládačku při jednom prostestu v Moskvě.

V řadě zemí světa jsou lidé pronásledováni kvůli své sexuální orientaci. Na černém kontinentě je to dokonce většina států. Všichni tito gayové a lesbičky můžou doufat v azyl v Evropské unii.

Požaduje to Eleanor Sharpstonová, generální advokátka Soudního dvora Evropské unie. Soud se sídlem v Lucemburku vychází obvykle návrhům svých generálních advokátů vstříc.

Sama trestnost homosexuálních praktik v zemích původu ale ještě není důvodem k azylu, vysvětluje Sharpstonová.

Příslušné úřady musejí při přijetí žádosti o azyl hlavně zkoumat, zda je pravděpodobné, jestli žadatele o azyl kvůli jeho sexuální orientaci skutečně pronásledovali, nebo ho souhrnem různých opatření poškodili v jeho lidských právech.

Jednání Soudního dvora v Lucemburku, senát složený z pěti soudců.Plaidoyer generální advokátky slučuje závěrečná stanoviska ke třem aktuálním případům. Jde o muže X, Y a Z , státní příslušníky Sierry Leone, Ugandy a Senegalu, stojí ve sdělení soudu pro tisk.

Všichni tři muži jsou homosexuálové a kvůli své sexuální orientaci požádali v Nizozemí o udělení uprchlického statusu. Homosexuální aktivity mohou být ve všech zmíněných zemích přísně potrestány, od vysokých pokut až po doživotní vězení.

Sharpstonová podtrhla, že od homosexuálů nelze požadovat, aby svou sexualitu ve své vlasti tajili, aby tak unikli pronásledování. Nizozemské úřady, kterým přísluší udělování azylu, naopak zastávají názor, že od cizinců lze chtít, aby se v zemích svého původu chovali stran své homosexuální orientace zdrženlivě.

Soudní dvůr Evropské unie má celkem osm generálních advokátů, kteří jsou mu nápomocni. Jsou pověřeni zcela nestranným a nezávislým přednesením právního názoru zvaného "stanovisko" k věcem, které jsou jim předloženy.

Letos v květnu dospěla studie Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) k závěru, že homosexuálové jsou ještě stále diskriminováni, žijí v sociální izolaci nebo je otevřeně napadají. Průzkum ukázal, že takzvané osoby LGBT (akronymy ze slov lesby, gayové, transsexuálové a translidé) se ke své orientaci často nemohou na veřejnosti přiznat. 

Komplex Soudního dvora Evropské unie.V Africe, odkud pochází zmíněná trojice žadatelů o azyl v Nizozemí, je homofobie velmi rozšířená. Jak nedávno uvedla Amnesty International, ve 38 z celkem 48 zemí jižně od Sahary jsou pronásledovány vztahy osob stejného pohlaví.

V Jižním Súdánu a Burundi přijali čerstvě zákony, které trestají homosexualitu. O stejné legislativě se nyní diskutuje v Nigérii a Libérii.

V Ugandě není vyloučeno, že homosexuálům bude hrozit trest smrti.

Afričtí politici mnohdy využívají předsudky proti homosexuálům pro své vlastní zájmy. Například zimbabvský prezident Robert Mugabe hlásá, že homosexualita je "neafrická" a gayům a lesbám spílá do "psů a prasat".

Autor: - pp -Foto: ČTK , Soudní dvůr Evropské unie

Další čtení

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025
Donald Trump před svými příznivci

Trump je 100 dnů v úřadu. Vychválil se do nebe, brání mír, oživil ekonomiku

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ