Zásah v Makedonii: 22 mrtvých, z toho osm policistů

Zahraničí
10. 5. 2015 15:15
Na předměstí severomakedonského města Kumanovo policisté odnášejí do vrtulníku zraněné po sobotním policejním zásahu proti ozbrojencům. Podle úřadů skupina připravovala útoky na makedonské státní instituce.
Na předměstí severomakedonského města Kumanovo policisté odnášejí do vrtulníku zraněné po sobotním policejním zásahu proti ozbrojencům. Podle úřadů skupina připravovala útoky na makedonské státní instituce.

Při víkendových násilnostech v severomakedonském městě Kumanovo, kde policie zasahovala proti ozbrojené skupině, přišlo o život osm strážců zákona a 14 ozbrojenců. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Mluvčí ministerstva řekl, že raněno bylo 37 policistů. O původu pachatelů vláda zatím nic neřekla, místní média ale tvrdí, že mezi nimi jsou bývalí členové Kosovské osvobozenské armády (UÇK), která v minulosti stála v čele ozbrojeného boje albánskojazyčného obyvatelstva Kosova za nezávislost na Srbsku.

Policie v sobotu zasáhla proti skupině ozbrojenců, kteří patřili ke skupině, jež plánovala útoky na makedonské státní instituce a veřejná místa jako nákupní střediska a sportovní akce, řekl premiér Nikola Gruevski. "Jedním z cílů skupiny bylo destabilizovat Makedonii," uvedl také Gruevski. Skupina prý měla 40 dobře vycvičených členů, kteří se podíleli na různých akcích v regionu a na Blízkém východě. Makedonská média tvrdí, že v jejím čele stálo pět bývalých bojovníků teroristické UÇK.

Přestřelka začala v sobotu na předměstí Kumanova obývaném hlavně Albánci. Podle svědků i v neděli panuje na místě napětí, ale střelba už byla jenom sporadická. Policie stále pátrá po dalších členech skupiny, o níž hovoří jako o teroristické.

Obyvatelstvo Kumanova tvoří převážně Albánci. V roce 2001 bylo město jedním z hlavních dějišť bojů během ozbrojeného vzbouření tamních albánských separatistů, které se podařilo za pomoci mezinárodních zprostředkovatelů ukončit dohodami zaručujícími posílení práv albánské menšiny.

Kumanovo leží blízko hranic Srbska a bývalé srbské provincie Kosovo, která v roce 2008 vyhlásila jednostranně samostatnost. Kosovští Albánci se odtrhli po ozbrojené revoltě tamních separatistů koncem devadesátých let. Stejnou cestou se chtěli vydat jejich makedonští soukmenovci v roce 2001, ale situaci se podařilo uklidnit díky dohodě zprostředkované západními diplomaty. Dohoda zaručuje Albáncům větší práva a zastoupení ve státních institucích. Její realizace je však pomalá a dochází k různým incidentům, které zvyšují napětí.

Incident v Kumanovu vyvolává otázky o stabilitě Makedonie, jejíž vládu opozice kritizuje za nelegální odposlechy a zneužívání pravomocí. Nedávno se střetli s policií účastníci protestu, na němž lidé žádali rezignaci premiéra Nikoly Gruevského. Opozice chce další protest pořádat 17. května.

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ