Zatáhne nás NATO do války v Sýrii? Slova jeho šéfa to naznačují

Zahraničí
23. 4. 2013 13:55
Generální tajemník NATO. Dveře intervence do Sýrie se pomaloučku otevírají.
Generální tajemník NATO. Dveře intervence do Sýrie se pomaloučku otevírají.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se obává rozšíření syrského konfliktu v regionu a případného ohrožení Aliance. Rasmussen to řekl v Bruselu před začátkem dnešního setkání ministrů zahraničí NATO. Každý prý vidí, že situace v Sýrii se zhoršuje.

Rasmussen to uvádí v době, kdy se syrské pravidelné armádě daří na řadě míst úspěšně vytlačovat rebely. Vzniká tak vážná obava, že věrní prezidenta Bašára Asada by mohli na bojišti získat zásadní převahu a rebelům by nezbylo než jen hájit pozice, které odsud ovládli. O nynějších úspěších syrského vojska však západní média téměř neinformují.  

"Nemůžeme přehlížet riziko, že se konflikt rozšíří v regionu, což by mohlo mít důsledky pro bezpečnost Aliance," dodal Rasmussen. Se Sýrií sousedí Turecko, které je členem NATO.

Zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu.Aliance rozmístila začátkem roku na jihovýchodních hranicích Turecka baterie protiraketových střel Patriot. NATO podpořilo Turecko rychlým rozmístěním raket Patriot, ale musí být nadále ostražité, řekl dnes šéf NATO.

Vedle Sýrie budou ministři 28 zemí Aliance jednat o Afghánistánu i s představiteli 22 zemí, které jsou členy mise ISAF působící v Afghánistánu, ale které nejsou v NATO. Očekávám, že podpoříme úsilí, jak efektivně financovat afghánské ozbrojené síly i po roce 2014, řekl Rasmussen v souvislosti s datem, kdy by měly afghánské síly samy zajišťovat bezpečnost v zemi zmítané dosud konfliktem s extremisty z Talibanu.

Ministři NATO budou v rámci pravidelného dialogu jednat i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Podle Rasmussena by měli mluvit i o programu společného výcviku afghánských mechaniků vojenských vrtulníků.

Americký letoun F-15 tankuje za letu.Úspěchy Asadových vojáků při bojích s rebely, v jejichž řadách hrají nemalou roli zahraniční džihádisté, jsou v jasném rozporu se zájmy některých zemí NATO.

Je tedy pravděpodobné, že protiasadovská propaganda začne s pomocí nejrůznějších argumentů svět pomalu připravovat na to, že zahraniční intervence v Sýrii je nezbytná. Ostatně, to už se nějaký čas děje.

V případě ozbrojeného zásahu NATO v Sýrii je pravděpodobné, že budou využity i protivzušné systémy Patriot, které na turecko-syrské hranici rozmístili Němci a Holanďané.

Také u těchto bateriií patriotů existuje od samého počátku podezření, že jejich primárním cílem není ochrana Turecka, ale že jde o přípravu budoucího zásahu proti Asadovi.

Budoucím úkolem patriotů může být třeba ochrana bezletových, humanitárních zón v Sýrii. Takové zóny jsou ale současně krokem k ozbrojené intervenci. Také proto, že je třeba je bránit - na zemi i ve vzduchu.

Na vládní cíle v Sýrii můžou být odpalovány střely například z ponorek třídy Ohio.

Autor: - pp -, ČTK Foto: Pentagon , NATO

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ