Zatkli kapitána lodi, která ztroskotala s 500 uprchlíky

Zahraničí
4. 10. 2013 10:41
Stále se pohřešuje kolem dvou set osob.
Stále se pohřešuje kolem dvou set osob.

U italského ostrova Lampedusa začali v pátek záchranáři znovu pátrat po obětech čtvrtečního lodního neštěstí. U ostrova se potopilo plavidlo s 500 africkými uprchlíky, z nichž se zachránilo 155. Ve čtvrtek se podařilo na břeh dopravit těla asi 111 lidí. Zbylí cestující se stále pohřešují. Itálie na pátek vyhlásila státní smutek. Policie již zatkla tuniského kapitána plavidla, který byl před několika měsíci již jednou v Itálii zadržen a následně vyhoštěn. Nyní bude zajímavé sledovat, zda se o smrti stovek imigrantů bude mluvit tak dlouho jako o ztroskotání lodi Costa Concordia loni v lednu.

Ve školách i před fotbalovými zápasy se drží minuta ticha. Úřady v Lampeduse nemají místo už pro živé ani pro mrtvé, jak řekla starostka ostrova Giusi Nicoliniová. Jeden ze záchranářů v televizi uvedl, že v plavidle, které je ve 40metrové hloubce, je stále mnoho mrtvých. "Nemůžeme říci kolik, jsou jeden vedle druhého, viděli jsme jen ty první," řekl.

Záchranáři dali najevo, že jsou potřeba rakve, ne sanitky.Pobřežní stráž ještě večer pátrala po lidech nebo mrtvých na hladině, ale jeden z jejích členů řekl, že už není naděje, že je ještě někdo naživu. O tom, že už italské úřady nepočítají se záchranou živých lidí, hovořil i reportér stanice BBC. Řekl, že záchranáři dali najevo, že už nepotřebují sanitky, ale mnoho rakví.

Loď vyplula z libyjské Misuráty a jejího kapitána už Italové zatkli. Je to pětatřicetiletý Tunisan, který byl v dubnu z Itálie vyhoštěn. Loď byla údajně malá a nebyla vybavena na přepravu tak velké skupiny lidí. Na palubě nebyla patřičná komunikační technika, takže když se plavidlo dostalo do potíží, nedokázal kapitán přivolat pomoc. Proto se uprchlíci rozhodli upozornit stráž a zapálili pokrývky, což způsobilo požár.

Mezi pasažéry byli hlavně Somálci a Eritrejci. Eritrejská žena se ocitla v pytli v hangáru mezi mrtvými, ačkoli byla naživu. Jeden ze záchranářů si naštěstí všiml, že ještě dýchá, takže se dostala do nemocnice v Palermu. Je ve vážném stavu, trpí podchlazením a také zánětem plic.

Starostka ostrova Giusi Nicoliniová rovněž oznámila, že místní úřady už nemají místo pro živé ani pro mrtvé. Podle jednoho ze záchranářů v plavidle, které leží v asi čtyřicetimetrové hloubce, je stále mnoho mrtvých. "Nemůžeme říci kolik, jsou jeden vedle druhého, viděli jsme jen ty první," řekl v televizi.

Nicoliniová nehodu vidí jako evropský problém, protože Evropa podle ní "odvrací pohled od dalšího masakru nevinných lidí". Poslala telegram premiérovi Enriku Lettovi a pozvala ho, aby s ní přišel počítat mrtvé. Také ministr vnitra Angelino Alfano hovoří o "evropské, nejenom italské tragédii".

Z pěti set lidí se zachránilo jen 150.Do Itálie letos dorazilo 25 tisíc uprchlíků, což je trojnásobek loňského počtu. Alfano žádá, aby Itálie mohla rozšířit námořní hlídky mimo své teritoriální vody. Prezident Giorgio Napolitano chce, aby "Evropa zastavila nelegální obchodování s lidmi ve spolupráci se státy, odkud prchá nejvíc lidí".

Italský páteční tisk píše "o ostudném masakru a hřbitovu uprchlíků", v nějž se proměnila Lampedusa. Deník La Repubblica tragédii věnoval osm stránek, komentátor Corriere della Sera napsal, že až skončí "záchranná operace, oschnou slzy a bude nalezen viník, nastane chvíle na to, říci dost".

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Volba nového papeže začne 7. května, oznámil Vatikán

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ