Zavražděný kněz Popieluszko stanul na cestě ke svatořečení

Zahraničí
21. 9. 2014 10:06
Zavražděný kněz Popieluszko stanul na cestě ke svatořečení.
Zavražděný kněz Popieluszko stanul na cestě ke svatořečení.

Polský katolický duchovní Jerzy Popieluszko, kterého před 30 lety zavraždili důstojníci komunistické tajné policie, se zřejmě ocitl na cestě k prohlášení za svatého. Na pařížském předměstí Créteil začala církevní komise přezkoumávat "nevysvětlitelné uzdravení" smrtelně nemocného Francouze jako zázrak, připisovaný umučenému knězi. 

Zázračné uzdravení se odehrálo na Popieluszkovy nedožité narozeniny 14. září 2012, kdy v nemocnici v Creteil šestapadesátiletý François umíral na rakovinu. Lékaři už pacientovi nedávali žádnou naději a manželka zařizovala pohřeb.

Polská jeptiška Rozalia, působící v nemocnici, přivolala k umírajícímu kněze, aby mu udělil poslední pomazání. Oba se pomodlili k Popieluszkovi o uzdravení pacienta, který upadl do bezvědomí. "Jerzy, dnes jsou tvé i mé narozeniny. Jestli můžeš pro Françoise něco udělat, prosím udělej to. Je na to dnes nejlepší chvíle!" zavzpomínal farář Bernard Brien.

Následujícího dne přišla jeptiška zase za umírajícím, ale vyděsilo ji, že je lůžko prázdné. "Myslela jsem si, že je to konec, že určitě umřel. Ale pak jsem uslyšela, jak teče voda v koupelně," uvedla řeholnice. Do nemocničního pokoje se vrátila za 20 minut, kdy ji už čekal elegantně oblečený pacient. U zdravotní sestry se raději ujistila, že je to opravdu François.

"Výsledky lékařských vyšetření byly jednoznačné. Rakovina zmizela, pacient se uzdravil," poznamenala polská televize TVN 24 a dodala, že farnost nejprve držela zázrak v utajení, aby si byla jista, že uzdravení bylo úplné, okamžité a trvalé, čili splňuje podmínky pro zázrak. Vytvoření církevní komise napovídá, že mezi preláty se už nepochybuje. Zpráva pro Vatikán by měla následovat během několika týdnů.

Jerzy Popieluszko se pro Poláky stal symbolem boje proti komunismu. Úřady si stěžovaly, že se Popieluszkovy mše "mění v politické manifestace, ohrožující pořádek a bezpečnost". V říjnu 1984 sedmatřicetiletého kněze unesli příslušníci tajné policie a po několikahodinovém mučení ho zavraždili. Tělo se o několik dní později našlo ve Visle. Popieluszkův pohřeb se stal jednou z největších demonstrací proti komunistickému režimu, přišly na něj stovky tisíc lidí. Jako mučedník byl před čtyřmi lety blahořečen, což je předstupeň před prohlášením za svatého.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Delegaci USA na návštěvě Grónska doplní americký viceprezident J.D. Vance

Zahraničí
25. 3. 2025

Palestinci demonstrovali v Gaze proti válce s Izraelem a proti vládě Hamásu

Zahraničí
25. 3. 2025

Japonec neprávem odsouzený k smrti dostane odškodné ve výši 217 milionů jenů

Zahraničí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ