Německo nese podle někdejšího předsedy Evropské komise Romana Prodiho spoluvinu za rozsah řecké dluhové krize, neboť jednalo nepružně. Prodi to řekl německé rozhlasové stanici Deutschlandradio Kultur v reakci na obtížná vyjednávání eurozóny s Aténami o řešení obrovského řeckého zadlužení.
Anketa:
Komu držíte palce ve sporu o úhradu dluhů?
- Řecku. 33 %
- Věřitelům. 33 %
- Je mi to jedno, hlavně ať je v Česku klid. 33 %
"Řecká vláda učinila tisíce chyb, o tom není pochyb. Byla však připravena o rozhodovací moc. A to do budoucna zanechá hluboké stopy," řekl Prodi. Řada ekonomů Německo kritizuje za to, že příliš tvrdě a neústupně trvá v Řecku na úsporách, což znemožní hospodářské zotavení země. Jiní odborníci se naopak přiklánějí k názoru Berlína, že odpovědnost za stav financí nese především Řecko a jeho neochota prosadit potřebné reformy.
Prodi také vyslovil obavu, že v případě návratu Řecka k drachmě hrozí rozštěpení Evropy. Proto by podle něj měly unijní instituce získat větší vliv. Tak by se Evropská komise nejen v řecké otázce, ale i v mezinárodní politice uplynulých let nestala pouhým divákem, uvedl. Pokud unie nepřistoupí k další politické integraci, hrozí Evropě podle Prodiho, že se stane jen kolonií Spojených států a Číny.Prodi vedl Evropskou komisi v letech 1999 až 2004. Za jeho mandátu nahradilo euro národní měny a uskutečnilo se historicky největší rozšíření EU; do unie vstoupila mimo jiné i Česká republika.