Zbrojní láska nerezaví. Libye doplňuje vyrabované sklady

Zahraničí
28. 4. 2013 17:01
Výroba pistolí CZ 99 v závodě Zastava.
Výroba pistolí CZ 99 v závodě Zastava.

Srbským zbrojařům bylo nejspíše smutno na duši, když se před dvěma lety hroutil libyjský režim a jejich váženého zákazníka, Muammara Kaddáfího, zabili a zahrabali někde v poušti jako prašivého psa. Od časů rozkvětu hnutí nezúčastněných zemí byl plukovník věrným spojencem Bělehradu a nákupčím jugoslávských zbraní.

Úzkým vztahům na ose Balkán - severní Afrika neublížila vážněji ani studená válka. Roku 1999 dostal Kaddáfí nejvyšší státní vyznamenání z rukou samotného prezidenta Slobodana Miloševiče.

Kaddáfí a Tito roku 1969.O sedm let později, po Miloševičově pádu a smrti s cejchem válečného zločince v dalekém Haagu, už však stará družba vystačila "jen" na čestný doktorát bělehradské soukromé Megatrend University.

Avšak roku 2009, při mohutných oslavách 40. výročí libyjské revoluce, pochodovala v Tripolisu také jednotka srbské armády.

Po plukovníkově smrti se mnozí v Srbsku ptali, jak se na bývalé vztahy mezi Bělehradem a Tripolisem budou dívat noví libyjští páni. Panovaly obavy, že ne moc pozitivně. Jak se ale ukazuje, k přehnanému pesimismu není důvod. Chtělo to jen trpělivost, než se usadí prach z revoluce a tam dole si vzpomenou, kde se jim kdysi tak dobře nakupovalo.

Zvláště za situace, kdy Kaddáfího armádní sklady, kdysi plné k prasknutí, zejí prázdnotou, protože jejich obsah se rozkradl či rozprodal. Sklady je třeba znovu naplnit - jak také v této části světa jinak.

Pistole CZ 99.Libyjci si čerstvě objednali ve známé zbrojovce Zastava Oružje AD zboží za 100 milionů dolarů (téměř dvě miliardy Kč). Jde o objednávku století, mnou si ruce manažeři závodu, který byl založen už roku 1853 v Kragujevaci. Město leží 140 kilometrů jihovýchodně od Bělehradu.

Podle srbského listu Danas by zbrojovka měla během dvou až tří let dodat do Libye velké množství pěchotních zbraní. Konkrétně kulomety M-84, armádní pušky M-21, granátomety, dalekonosné pušky a další výzbroj. List naznačil, že vývozem zbraní by Srbsko mohlo Libyi splatit část dluhu za ropu.

Kvůli objednávce z Tripolisu prý bude muset zbrojovka přijmout další dvě stovky zaměstnanců a zmodernizovat a rozšířit provozy. Hovoří se o nové výrobní hale. Její nynější kapacitu totiž plně vytíží realizace kontraktů uzavřených na letošek - hlavně s partnery na americkém trhu - v celkové hodnotě kolem 45 milionů dolarů. USA jsou už tradičním odběratelem srbských sportovních a loveckých zbraní.

Pro Srbsko je to dobrá zpráva. Od roku 2008 se nezaměstnanost v zemi zhruba zdvojnásobila a nyní činí 26,5 procenta. Jen letos ztratilo práci přes 30 tisíc lidí.

Z katalogu zbrojařů ze Zastavy. 

 

Autor: - pp -Foto: ČTK , archiv , Zasatava Oružje

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ