Zdaňte nás, milionáře, pomůžete uprchlíkům

Zahraničí
22. 9. 2015 05:59
Co vše může pomoci k vyřešení uprchlické krize? Prý to jsou i vyšší daně pro boháče.
Co vše může pomoci k vyřešení uprchlické krize? Prý to jsou i vyšší daně pro boháče.

Berlínský psychiatr a dědic rodinného pivovaru Dieter Lehmkuhl je členem spolku německých milionářů, který prosazuje vyšší zdanění bohatých. Prý to pomůže zvládnout i uprchlickou krizi.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Spolu s dalšími milionáři prosazujete vyšší daně pro nejbohatší Němce, což prý pomůže vyřešit řadu problémů ve společnosti. Platí to i pro nynější uprchlickou krizi?

Vlna uprchlíků představuje jen jednu z mnoha výzev, které civilizované země včetně Německa čelí. Potřebujeme nutně i investice do ochrany životního prostředí, vzdělání, zdravotnictví, bydlení, energetické politiky, boje proti klimatickým změnám. Abychom potřebné prostředky získali, nezbývá než přerozdělit bohatství směrem dolů.

A to formou vyššího zdanění bohatých?

Nejen. Pokud budou nejbohatší vrstvy a dědicové velkého majetku platit vyšší daně, nijak jim to neublíží. Přitom takto získané peníze mohou předejít sociální a ekologické katastrofě. Ta by pak zasáhla celou společnost včetně milionářů. V zájmu nejbohatších by tedy mělo být, aby se sociální nerovnost snížila.

Dieter Lehmkuhl.Nesnažíte se jen vracet ke komunistické snaze "bohatým brát a chudým dávat", která třeba v případě socialistického Československa k lepšímu stavu společnosti rozhodně nevedla?

To je velký omyl, který je nám často podsouván. My se přece nesnažíme o žádnou totalitu. Milionářská daň a vyšší zdanění bohatých nejsou žádným komunistickým opatřením, mnohokrát v historii byly tyto nástroje použity jako prostředek k rozvoji demokratické společnosti. Dnes už se, snad záměrně, vůbec nemluví o tom, že v USA byla horní sazba daně z příjmů ve druhé světové válce a během poválečné obnovy až devadesátiprocentní. V Německu se vysoká daň držela prakticky až do roku 1970.

Jak se k takovým daním stavěli bohatí Němci nebo Američané?

Nikdo neprotestoval. Navíc to byla doba obrovské hospodářské prosperity a růstu ekonomiky. Naopak dnes se daně bohatých strmě snížily. Sociální nerovnost roste, bohatství se přesouvá směrem nahoru. A přitom se i bohaté státy potýkají s velkým zadlužením. A marně hledají prostředky na to, aby účinně čelily výzvám, jakou dnes představuje třeba zmíněná uprchlická krize.

Čtěte TÝDEN.* Jaký má názor na zvýšení daní pro bohaté německá kancléřka Angela Merkelová?

* Jak by podle berlínského psychiatra měli bohatí Němci přispět k řešení migrační krize?

* Proč členové spolku bohatých neodevzdávají peníze státu již dnes?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Marek Kerles, - red -Foto: ČTK/AP , Andreas Gebert

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ