Zdravotní stav bývalého velitele armády bosenských Srbů Ratka Mladiče je podle jeho rodiny v haagském vězení Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nadále velmi špatné a hrozí mu smrt. Mladić je u ICTY obžalován z genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem, ze zločinného ostřelování Sarajeva a řady dalších zločinů.
Mladičův obhájce bělehradskému listu Večernje novosti řekl, že byl při nedávné návštěvě u Mladiče ve věznici ICTY v Scheveningenu překvapený jeho špatným stavem. "Po dvou hodinách už nemohl sedět a soustředit se na rozhovor. Jsem vážně znepokojený tím, co jsem viděl," uvedl Miodrag Stojanović.
"Otec je ve velmi vážném stavu a hledáme jakoukoli možnost, abychom mu zachránili život," citoval deník exgenerálova syna. "Tlak mu skáče až na 200, což je pro někoho, kdo prodělal mrtvici, mimořádně nebezpečné," řekl Darko Mladić.
Připomněl přitom už dřívější stížnosti na to, že jeho otec nemá odpovídající lékařskou péči, i na údajné chyby vězeňského lékaře. "Proto ho chceme co nejdříve dostat na léčení do Srbska," řekl Darko Mladić.
Srbská média v této souvislosti připomínají, že Ratko Mladić od svého příjezdu do věznice v Scheveningenu již prodělal kromě zápalu plic dvě mrtvice, mozkovou příhodu a infarkt. Následkem toho má pravou stranu těla částečně ochrnutou. Ruští lékaři od jeho prohlídky v roce 2015 poukazují na to, že Mladić má problémy se sledováním průběhu soudního řízení.
Mladičovi obhájci už začátkem roku upozornili tribunál na vážný stav svého mandanta, který by podle nich mohl zemřít ještě před vynesením rozsudku. Proto požádali o jeho propuštění z vazebního vězení k potřebnému léčení.
Syn Darko nyní žádá srbskou vládu, aby poskytla potřebné záruky k tomu, aby mohl být jeho otec léčen v Srbsku. List Večernje novosti v této souvislosti napsal, že ministryně spravedlnosti Nela Kuburovičová slíbila, že ještě tento týden zašle tribunálu žádost, aby byla Mladičovi umožněna adekvátní léčba. Ministerstvo podle ní podpoří i návrh, aby, pokud to bude nutné, bylo umožněno jeho dočasné propuštění kvůli léčbě v Srbsku.
Proces s bývalým vrchním velitelem armády bosenských Srbů začal 16. května 2012. Procesní řízení skončilo závěrečnými řečmi obžaloby a obhajoby loni v prosinci a soudci nyní zvažují verdikt, což ještě může trvat řadu měsíců. Obžaloba má 11 bodů, včetně viny za brutální ostřelování obklíčeného Sarajeva a hlavní odpovědnosti za srebrenický masakr, při němž bosenskosrbské síly v létě 1995 na konci války v Bosně povraždily osm tisíc zajatých muslimských mužů. Všeobecně se očekává, že Mladić bude odsouzen na doživotí.